You are currently viewing Tahke šampoon – mis see on ja kellele see mõeldud on?

Tahke šampoon – mis see on ja kellele see mõeldud on?

Tahke šampoon on uus tõusev trend juuksehoolduses. Millega täpsemalt tegu ja kellele see mõeldud on? Loe ja saad teada!

Mis on tahke šampoon?

Tahke šampoon on juuste pesemiseks mõeldud puhastusvahend, millel on tahke formaat. See on looduslik, keskkonnasõbralik ja plastikuvaba alternatiiv vedelšampoonile. Kui vedelšampooni põhiliseks koostisosaks on vesi koos puhastusainega, siis tahke šampoon sisaldab vett minimaalselt ning peamiseks koostisosaks on kontsentreeritud toimeaine.

Põhimõtteliselt on olemas kahte tüüpi tahkeid šampoone – seebipõhised nö seep-šampoonid ning sünteetilisel puhastusainel baseeruvad seebivabad tahked šampoonid. Lähtuvalt koostisainete ja valmistamismeetodi erinevusest on mõlemal tahke šampooni tüübil veidi erinevad omadused oma kindlate eeliste ja miinustega.

Seebipõhine tahke šampoon

Seebipõhised tahked šampoonid on enamasti valmistatud looduslikku päritoli koostisosadest. Põhimõtteliselt on tegemist juuste pesemiseks mõeldud seebiga. Ka selle valmistamine sarnaneb tehniliselt seebi valmistamisele, sisaldades külm- või kuumprotsessi meetodil naatriumhüdroksiidi ehk seebikivi toimel seebistatud taimseid õlisid (peamiselt oliivi-, kookos- või palmiõli), millele on täiendavalt lisatud erinevaid eeterlikke õlisid, ürte, mineraalseid savisid jmt.

Põhimõtteliselt saab juukseid ka tavalise seebiga pesta, kuid päris iga seep juuste pesemiseks ei sobi. Seebi ja seebipõhise tahke šampooni peamine erinevus on erinevates koostisosades ja koostisosade vahekorras. Tavaline seep võib olla juuste pesemiseks liiga õline ja jätta juustele õli jääke. Spetsiaalselt juuste pesemiseks formuleeritud seep on väiksema õli sisaldusega ja suurema vahu tootlikkusega. Kuna tegemist on sisuliselt loodusliku seebiga, võib seebipõhist tahket šampooni julgelt kasutada ka keha pesemiseks.

Sünteetiline tahke šampoon

Sünteetiline tahke šampoon on põhimõtteliselt sarnase koostisega nagu tavaline vedelšampoon. Mõlemad sisaldavad peamiste toimeainetena sünteetilisi pindaktiivseid puhastusaineid (inglise keeles synthetic detergent ehk syndet)(enamasti erinevad sulfaadiühendid). Kui vedelšampooni põhiliseks koostisosaks on vesi, siis sünteetilise pesuaine baasil valmistatud tahke šampooni on veevaba ning põhiliseks koostisosaks on kontsentreeritud puhastusaine, millele võib olla täiendavalt lisatud väikeses koguses eeterlike õlisid ja muid lisaaineid (nii sünteetilisi kui ka looduslikke).

Mõned tuntumad šampoonides kasutatavad puhastusaineid on naatriumlaurüülsulfaat (Sodium Lauryl Sulphate ehk SLS), naatriumlaurüülsulfoatsetaat (Sodium Lauryl Sulphoacetate ehk SLSA), ammooniumlaurüülsulfaat (Ammonium Lauryl Sulfate ehk ALS), naatriumkokosulfaat (Sodium Coco-Sulfate), naatriumkokoüül-isetionaat (Sodium Cocoyl Isethionate) jt. Ettevaatlik tuleb seejuures olla SLS osas, mis on nimetatutest kõige tugevatoimelisem ning potentsiaalselt kantserogeensete omadustega, kuid sellele vaatamata endiselt küllaltki laialdaselt kasutatav. Ülejäänud on leebema toimega ja enamasti ohutud, kuigi tundlikuma organismi ja nahaga inimeste jaoks võivad siiski probleemsed olla.

Looduslik seep-šampoon versus sünteetiline tahke šampoon – kumba eelistada?

Seebipõhise tahke šampooni peamisteks eelisteks on looduslik koostis ning odav ja lihtne valmistamisviis. Lihtsate ja looduslike koostisosade tõttu on seebipõhised tahked šampoonid enamjaolt valmistatud käsitööna väiketootjate poolt, mis annab tarbijale hea võimaluse toetada väiketootmist. Seebipõhine tahke šampoon on enamasti ka keskkonnasõbralikum ja -säästlikum kui sünteetilistest ainetest valmistatud šampoon.

Sünteetilise tahke šampooni eeliseks on madalam, sageli neutraalne või kergelt happeline koostis (ph tase 5.5-7), mis sobib juustele paremini kui seebi aluseline ph tase (seebipõhine šampoon on ph tasemega 8 ja üle selle). Teatavasti on peanahk ja juuksed kergelt happelise ph-ga (ph tase 5.5 ja vähem). Aluselise pesuvahendi kasutamine võib juuksed muuta karedaks ja takuliseks (eriti pikemate juuste puhul). Selle vältimiseks on soovitatav juukseid pesu järgselt loputada neutraalse või kergelt happelise palsami või loputusvahendiga.

Seebipoõhise tahke šampooni puhul võivad juuksed esialgu vajada lühikest ülemineku perioodi juuste harjumiseks (kui varem on pestud tavalise šampooniga, mis sisaldab sünteetikat) õlide- ja toitainete rikka hooldusega (eriti töödeldud ja kahjustunud juuste puhul). Seega tuleks seebipõhise tahke šampooni puhul varuda kannatust kui esimeste pesukordade järel tunduvad juuksed tuhmid või rasvased. Aitab jällegi juuste loputamine palsami või loputusvahendiga. Sünteetilised šampoonid üleminekuperioodi tavaliselt ei vaja.

Sünteetilise tahke šampooni peamiseks miinuseks on mõnede sünteetiliste koostisosade võimalik negatiivne mõju nii organismile kui ka keskkonnale. Isegi kui tugevate pesuainete asemel on kasutatud leebemaid variante, mille välispidine kasutamine ei tohiks olla kahjulik, võib ka leebemate ja ohutute sünteetiliste ühendite pesuveega loodusesse sattumine rikkuda looduslikku tasakaalu ja suuremas koguses olla looduskeskkonnale kahjulikud. Sünteetiliste koostisainete tõttu on selline šampoon tavaliselt ka veidi kallim kui looduslikest koostisainetest valmistatud seebipõhine šampoon. Sünteetika kipub ka nahka liigselt kuivatama, pestes muu seas maha naha loomuliku kaitsekihi. Looduslike õlide baasil valmistatud seebipõhine tahke šampoon on seevastu pigem nahka niisutava ja toitva toimega.

Nagu näha on nii seebipõhisel kui ka sünteetilisel tahkel šampoonil nii oma eelised kui ka miinused. Tahke šampooni valiku puhul tuleb seega lähtuda isiklikest kogemustest ja maitse eelistustest. Tundlikuma nahaga inimestele on pigem soovitatav looduslik seebipõhine šampoon või äärmisel juhul leebemate toimeainetega (Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Coco-Sulfate) sünteetiline šampoon. Mugavust hindavale inimesele sobib ehk paremine sünteetiline tahke šampoon, sest see ei vaja eraldi üleminekuperioodi ja on oma toimelt sarnane vedelšampoonile.

Kellele tahke šampoon mõeldud on?

Tahke šampoon sobib hästi lihtsust ja mugavust hindavale tarbijale. Minimalistliku ja lihtsa formaadi tõttu on seda kerge ja mugav kaasas kanda. Kuna see ei võta palju ruumi võid selle endaga kaasa võtta peaaegu kuhu iganes – trenni, puhkusele, telkima või isegi käsipagasiga lennureisile.

Tahke šampoon sobib mistahes juustepikkuse ja -tüübi puhul, sest erinevatele juustetüüpidele on väljatöötatud erineva koostise ja toimega šampoonid. Samuti võib tahket šampooni edukalt kasutada erinevate juuste- või peanahaprobleemide korral (kõõm, follikuliit, kergesti ärrituv nahk, kuiv nahk jmt).

Kokkuvõtteks võib öelda, et tahke šampoon on hea alternatiiv kõigile, kes hindavad puhast loodust ning looduslikku keha- ja juuksehooldust, sest tahke šampooni üheks suuremaks eeliseks vedelšampooni ees ongi just keskkonnasõbralikkus, plastikpakendi puudumine ja suuremalt jaolt või täielikult looduslik koostis.

Jaga seda artiklit:

Valik tahkeid šampoone seebipood.ee veebipoest:

>> Vaata kõiki tooteid kategoorias tahked šampoonid või seep-šampoonid