You are currently viewing Dr. Bronner’s – multiotstarbelised looduslikud seebid ikooniliselt USA seebitootjalt

Dr. Bronner’s – multiotstarbelised looduslikud seebid ikooniliselt USA seebitootjalt

Dr. Bronner’s on kultuslik USA kehahooldustoodete bränd, mis on üle maailma tuntud eelkõige oma loodusliku koostisega multifunktsionaalsete tüki- ja vedelseepide poolest. Lisaks seepidele on bränd tuntud oma All-One ideoloogia poolest, mille keskmeks on brändi asutaja Emanuel Bronneri vankumatu usk paremasse, kultuuride ja religioonide ülesesse ühinenud inimkonnaga maailma.

Dr. Bronners heal earth banner

Dr. Bronner’si lugu

Dr. Bronner’s brändi rajaja Emanuel Bronner (sünni nimega Heilbronner) oli saksa juurtega Ameerika ettevõtja ja filosoof-jutlustaja. Emanuel sündis 1908. aastal Saksamaal Stuttgardi lähedal Heilbronnis teist põlvkonda seebivalmistajate perekonnas. Perele kuulus 1858. aastast tegutsev edukas seebitööstus, mis valmistas seepe kogu Saksamaale. 1929. aastal emigreerus Emanuel ideoloogiliste ja perekondlike erimeelsuste tõttu USA-sse. Loobumaks igasugustest seostest ja viidetest natsi Saksamaale muutis ta oma perekonnanime, jättes järgi ainult nime lõpuosa Bronner (nime eesliide Heil oli liigselt sarnane Saksamaal levinud Hitleri-tervitusele “Heil, Hitler!”). 

1948. aastal asutas Emanual Bronner USA-s oma ettevõtte Dr. Bronner’s Magic Soaps, mille kaudu hakkas valmistama ja müüma seepi. Aga mitte ainult. Tegelik ja märksa suurem eesmärk oli seebi müügi varjus levitada oma isiklikku ideoloogiat, mille keskmeks oli nägemus ühendatud maailmast ja inimkonnast. Et oma ideoloogiat paremini levitada hakkas ta oma põhiteese trükkima seebi pakenditele, millest sai alguse tänaseni tuntud ja brändi üheks tunnusjooneks kujunenud unikaalne rohke tekstiga pakendidisain. 

Oma ikoonilise staatuse saavutas bränd 1960 ja 70. ndatel levinud hipiliikumise najal, mis sobis ideaalselt kokku Dr. Bronner’si enda ideoloogiaga ühinenud ja hoolivast inimkonnast. Tänaseks on ettevõttest saanud üks suuremaid, tuntumaid ja populaarsemaid loodusliku koostisega seepide valmistajaid nii USA-s kui ka kogu maailmas. Ettevõtte omandus ja juhtimine on aga endiselt jäänud Bronneri perekonna kätte.

Emanuel Bronner
Dr. Bronner’s brändi rajaja Emanuel Bronner (drbronner.com)

All-One ideoloogia

Emanuel Bronneri poolt algatatud All-One (kõik-ühes) ideoloogia kutsus üles inimkonda ühineme ühtsete eesmärkide nimel. “Me oleme kõik üks või mitte midagi!” (We are All-One or Nothing!). Emanuel Bronner nägi maailma kui kosmoselaeva (spaceship Earth), mille juhtimine on kogu inimkonna ühine vastutus.

Bronneri vaadete hulka kuulus ka nn konstruktiivne kapitalism – uskumus, et igal ettevõttel on vastutus ja kohustus jagada oma teenitud kasumit oma töötajatega ning keskkonnaga ehk kohustus korvata oma tegevusega tekitatud keskkonnakahju.

Emanuel Bronneri ideoloogia elab ettevõttes edasi ka tänapäeval. Ettevõte on tuntud oma range eetikakoodeksi poolest, olles muu hulgas näiteks aktiivne loomade õiguste, geneetiliselt modifitseeritud organismide vastasuse ja õiglase kaubanduse eestkõneleja. Ettevõte seisab ka õiglase tasustamise ja töötajate õiglase kohtlemise eest. Ligi kolmandik ettevõtte iga-aastasest kasumist läheb annetuste kaudu heategevuseks. Ettevõtte tegevus jätkusuutlikkuse ja keskkonnasõbralike toodete ja tootmise panustamisel on pälvinud rahvusvahelist tähelepanu ja tunnustust.

image 2 1882x1280 1
Dr. Bronner’s tooteetikett (drbronner.com)

Mis teeb Dr. Bronner’s tooted eriliseks?

Emanuel Bronner kavandas oma seebid eesmärgiga muuta need võimalikult multiotstarbeliseks. Võttes aluseks Castile seebi, kohandas ta retsepti nii, et tulemus oleks kasutatav võimalikult paljudel erinevatel viisidel. Dr. Bronner’s Castile tüüpi tükiseebid on valmistatud oliivi- ja kookosõlide baasil, millele on lisatud jojoba ja kanepiõli, e-vitamiini rikast sidrunhapet ja eeterlike õlisid ning need ei sisalda kunstlikke värvi-, lõhna- ja säilitusaineid, sulfaate, parabeene ega petrokemikaale. Dr. Bronner’s tooted on võitnud hulgaliselt rahvusvahelisi auhindu.

Kõik Dr. Bronner’s tooted on valmistatud 100% looduslikest ökosertifikaatidega mahepõllumajanduslikest, GMO-vabadest ja õiglasest kaubandusest pärinevatest koostisosadest. Dr. Bronner´s tooted on sertifitseeritud USDA Organic, OTCO, ROC, BDIH ja NaTRUE ökosertifikaatidega ning on vegan ja julmusevabad. 80% kasutatud koostisosadest on pärit õiglasest kaubandusest ning ettevõte on pühendunud selle osakaalu jätkuvale suurendamisele. Olulist rõhku pannakse ka toodete pakenditele. Kõik tooted on pakendatud 100% tarbijajärgsetesse ümbertöödeldud materjalidest valmistatud pakenditesse. Pakendite trükiks on seejuures kasutatud vee-põhist tinti. Ettevõtte on võtnud eesmärgiks viia kõik oma tehased zero waste põhimõtetele vastavaks. Kokkuvõtteks võib öelda, et tegemist on ühe keskkonnateadlikuma suurettevõttega maailmas, mille suurte sõnade ja ideede taga paistavad silma ka reaalsed tegevused oma jalajälje vähendamiseks.

Dr. Bronner cover banner
Dr. Bronner’s toodetele antud sertifikaadid

Dr. Bronner’s seepide kasutusviisid

Järgnevalt mõned näited, milleks Dr. Bronner’s tükiseepe kasutada saab:

 1. Käte, keha või näo pesemiseks. Kasuta nagu tavalist seepi. Dr. Bronner’s seebid sobivad kasutamiseks kogu perele nii duši alla, vannis kui ka saunas.
 2. Juuste pesemiseks. Hõõru seepi otse märgadesse juustesse või aja käte vahel vahule ja masseeri vaht juustesse. Loputa rohke veega. Soovi korral kasuta lisaks palsamit. (NB! Kui sa ei ole varem seebiga juukseid pesnud, siis tea, et see vajab mõningast harjumist ja esimesed pesukorrad ei pruugi kohe anda soovitud tulemust). Sobib hästi näiteks reisišampooniks, et mitte kaasa võtta lisavahendit.
 3. Kasuta raseerimiseks. Tee seep vee abil märjaks, aja vahtu ning kanna vaht raseeritavale pinnale. Raseeri nagu tavaliselt. Sobib raseerimiseks nii meestele kui ka naistele.
 4. Väikelaste ja beebide pesemiseks. Dr. Bronner’s seebid on piisavalt leebed, et sobida ka beebide õrnale nahale. Kõige paremini sobib selleks Dr. Bronner’s lõhnatu seep.
 5. Lemmiklooma pesemiseks. Kanna eelnevalt käte vahel vahule aetud seep looma niiskele karvkattele ja masseeri kuni nahani. Seebi kogus sõltub lemmiklooma suurusest ja karvkattest. Loputa hoolega. Kasuta lõhnatut seepi või teepuuõliga versiooni kirpude/täide vastu. Kassidele ainult lõhnatu seep! Hoia silmadest eemale!
 6. Meigi eemaldamiseks näolt. Tee nägu märjaks, hõõru seep käte vahel vahule ning määri näole. Loputa veega.
 7. Meigipintslite ja -svammide puhastamiseks. Aja seep vahule ning kanna vaht märjale pintslile või svammile. Loputa jaheda veega. Vajadusel korda.
 8. Aroomiteraapiliseks jalavanniks. Lisa 1 supilusikatäis (umbes 15 ml) riivitud seepi kuumale jalapesuveele ja sega või kasuta tervet seepi vahu tekitamiseks. Aseta jalad seebisegusesse kuuma vette ja leota 5-10 minutit. Loputa ja kuivata jalad.
 9. Nõude pesemiseks. Võid seebist valmistada eraldi lahuse või kasutada seepi otse svammile määrides. Lahuse valmistamiseks lisa 2 supilusikat (umbes 30 ml) riivitud seepi 6 liitri vee kohta. Lisa kuumale veele ja sega (jahedas või külmas vees võtab seebi lahustumine kauem aega).
 10. Puuviljade pesemiseks. Lisa veidi seepi pesuvette ning kasuta sama vett puuviljade pesemiseks. Kõige paremini sobib selleks lõhnatu seep.  
 11. Riiete pesemiseks. Käsitsi pesemisel määri seepi otse määrdunud riidele või lisa seepi pesuveele kuni tekib pesemiseks piisavalt vahtu. Pesumasinas kasutamiseks valmista pulber: lisa 140 g riivitud seebile 960 ml söögisoodat ja aja mikseriga segamini. Kasuta 60-80 ml pulbrit ühe pesukorraga. Loputamiseks lisa 240 ml õunaäädikat.
 12. Põrandate pesemiseks. Lisa üks supilusikas (umbes 15 ml) riivitud seepi 4 liitrile sooja vette, sega ja kasuta pesuveena.
 13. Üldise puhastusvahendina majapidamises. Lahusta 120 ml riivitud seepi 840 ml soojas vees. Kasuta pihustis.
 14. Akende pesemiseks. Lahusta 1 supilusikas (umbes 15 ml) riivitud seepi 1 liitris soojas vees. Kasuta pihustis.
 15. Taimekahjurite tõrjeks. Valmista kerge seebi ja vee lahus (1 teelusikas ehk 15ml vedelseepi 1l vee kohta, tahke seebi puhul kasuta seebivett) ning pihusta saadud lahust taimedele.

Lahuste valmistamise täpsema juhendi leiad siit.

Jaga seda artiklit:

Valik Dr. Bronner’s seepe meie veebipoes:

Vaata kogu Dr. Bronner’s tootevalikut

Lisa kommentaar