You are currently viewing Tahke šampoon vs vedel šampoon

Tahke šampoon vs vedel šampoon

Võrdleme omavahel tahke šampooni ja vedela šampooni erinevaid omadusi ning toome välja peamised argumendid, miks tahke šampoon on parem kui vedel.

Tahke šampoon on juuste pesemiseks mõeldud pesuvahend, millele on tahke kuju. Põhimõtteliselt on olemas kahte tüüpi tahkeid šampoone – seebipõhised nö seep-šampoonid ja sünteetilise puhastusaine baasil valmistatud tahked šampoonid. Viimased sarnanevad oma koostise poolest vedelšampoonile, kuid on kontsentreeritud kujul ning sisaldavad seetõttu üldjuhul ka vähem sünteetilisi lisaaineid. Seep-šampoonid võivad seevastu olla ka 100% loodusliku koostisega ja sünteetikavabad.

Vedelšampoon ehk tavaline šampoon on spetsiaalse koostisega juuste pesemiseks mõeldud vedela konsistentsiga pesuvahend, mis kaasajal on enamasti valmistatud sünteetiliste puhastusainete (näiteks erinevad sulfaadiühendid nagu sodium lauryl sulfate või sodium laureth sulfate) baasil. Vedelas šampoonis on toimeaine veega lahjendatud kujul, mis annabki šampoonile vedela konsistentsi.

Koostis

Nii vedela kui ka tahke šampooni peamisteks koostisaineteks on pindaktiivne puhastusaine, vesi ja sool, millele lisanduvad täiendavalt erinevad lisaained (emulgaatorid, värvi- ja lõhnaained, säilitusained, regulaatorid jmt). Võrdleme järgnevalt lähemalt ühe juhuslikult valitud tahke seebipõhise ja sünteetilise šampooni ning tavalise laiatarbe ja ühe loodusliku koostisega vedelšampooni koostist.

Tahke šampoonVedelšampoon
Looduslik (seep-šampoon): Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Aqua, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Elaeis Guineensis (Palm) Oil, Ricinus Communis Seed (Castor) Oil, Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil, Malaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Eucalyptus Globulus (Eucalyptus) Leaf Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, LimoneneLooduslik: Aqua, Coco-Glucoside, Sodium Coco-Sulfate, Sodium Chloride, Panthenol (Provitamin B5), Citric Acid, Hydrolyzed Wheat Protein, Glyceryl Oleate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Cymbopogon Flexuosus (Lemongrass) Leaf Oil, Citral, Geraniol
Sünteetiline: Sodium Cocoyl Isethionate, Kaolin Clay, Coconut Milk, Aloe Vera Gel, Honey, Olea Europaea Fruit Oil, Coconut Oil, Natural Sulfur, Phytokeratin



Sünteetiline: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, PEG-3 Distearate, Sodium Chloride, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Macadamia Ternifolia Seed Oil, Acacia Farnesiana Flower Extract, Polyquaternium-10, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Benzoate, Citric Acid, Parfum
Tahke ja vedelšampoonide koostisosad

Seebipõhise tahke šampooni koostises on esikohal erinevad seebistatud taimsed õlid (kookos-, oliivi-, palmi-, riitsinus- ja kanepiõlid), vesi ja eetrlikud õlid (teepuu, rosmariin ja eukalüptus). Kõik pakendil märgitud koostisosad on seejuures looduslikku päritolu. Šampooni puhastusvõime tuleb seebistatud õlidest, erinevad eeterlikud õlid lisavad aroomi.

Teine tahke šampoon on valmistatud looduslikku päritolu sünteetilise puhastusaine naatriumkokoüülisetionaadi baasil, mis annab šampoonile ka selle puhastava toime. Ülejäänud koostisosad on looduslikud ning täidavad erinevaid lisafunktsioone (konsistents, aroom jne). Fütokeratiin (Phytokeratin) lisab niisutava ja juukseid tugevdava toime. 

Mõlema vedela šampooni peamiseks koostisosaks on seevastu vesi (koostisosad on alati reastatud protsentuaalse sisalduse järgi alates kõrgeima sisaldusega koostisosast). Tavalise, nö laiatarbe vedelšampooni koostisosade seast leiab hulga keeruliste nimetustega sünteetilisi ühendeid (enamus ongi sünteetilised), kuid siiski ka mõned looduslikud koostisosad (Macadamia Ternifolia Seed Oil ehk makadeemiapähkliõli ja Acacia Farnesiana Flower Extract ehk akaatsiaõie ekstrakt). Sünteetilistest koostisosadest tasub seejuures eraldi esile tuua naatriumlaureetsulfaadi (Sodium Laureth Sulfate ehk SLES) ja PEG ühendid, millel suuremas koguses on nahka ärritav või isegi toksiline toime (1)(2). Teine, loodusliku koostisega vedelšampoon sisaldab küll suuremas osas looduslikke koostisaineid, kuid selles kasutatavad puhastusained (Coco-Glucoside, Sodium Coco-Sulfate) nagu ka naatriumbensonaat (Sodium Benzoate) ja säilitusainena kasutatav kaaliumsorbaat (Potassium Sorbate) on ikkagi sünteetilised.

Kokkuvõtteks, neljast vaadeldud tootest vaid üks, seebipõhine tahke šampoon, on täielikult loodusliku koostisega. Ülejäänud tooted sisaldavad looduslike koostisosade kõrval ka väiksemal või suuremal määral sünteetilisi koostisosasid.

Pakend

Pakendi puhul on oluline nii selle kasutusmugavus kui ka keskkonna mõju – pakendi valmistamiseks kulunud ressursside hulk, aga ka see, mis saab pakendist peale toote kasutamist ning kui lihtne on selle ümbertöötlemine või taaskasutusse võtmine.

Tahke šampooni formaat võimaldab lihtsamate pakendite kasutamist. Selleks võib olla nii lihtne paberist või kartongist pakend, mis on kergesti taaskasutatav, paremal juhul ka biolagunev ning kodustes tingimustes komposteeritav või ka korduvkasutatav metallist (näiteks alumiiniumist) pakend, mida on samuti lihtne ümbertöödelda. Väiketootjate poolt valmistatud looduslikud tahked šampoonid võivad mõnikord olla saadaval ka täiesti pakendivabalt.

Vedelate šampoonide puhul on valdavaks pakendiks plastpakendid. Kasutaja jaoks on see ilmselgelt mugav lahendus, kuid keskkonnahoiu mõttes on kindlasti halvem variant kui paber või kartong. Plast on looduses lagunematu ning eeldab seetõttu ümbertöötlemistst, kusjuures ümbertöötluste arv on piiratud, sest iga ümbertöötlusega plasti kvaliteet väheneb. Ümbertöötlusesse jõuab aga vaid väike osa ringlusesse võetud plastist. (Plastpakendite probleemist võid lähemalt lugeda siit)

Kasutusmugavus ja praktilisus

Kasutusmugavuse poolest on tahkel šampoonil vedela šampooni ees oma kindlad eelised. Tahkel kujul šampoon on ergonoomilisem ja käepärasem, mistõttu on seda lihtsam ja intuitiivsem kasutada (võimalik kasutada ka ühe käega). Mitte et vedelal kujul šampooni oleks keeruline kasutada, aga kindlasti ei ole see nii käepärane kui tahke šampoon, sest vedelik kipub minema voolama. Mõnikord võib probleemiks olla ka vedela šampooni kättesaadavus pakendist, eriti tootelõppude puhul (šampoonipudelit on vaja raputada või lisada vett, lõpu kätte saamiseks).

Kasutusmugavus väljendub ka kaasaskantavuses. Tahket šampooni on lihtne ja mugav endaga kaasas kanda, vedelšampooni puhul on see mõnevõrra keerulisem. Kui tahket šampooni võib käsipagasis muretult kaasa võtta ka lennukisse, siis vedelšampooni puhul kehtivad koguselised piirangud. Samuti ei pea tahke šampooni puhul muret tundma, et pakend võib kogemata kotis lahti minna ja koti sisu ära määrida.

Tootmine

Tahkeid šampoone on lihtsam toota nii koostise kui ka tehnoloogia mõttes, mistõttu on neid võimalik toota ka näiteks kodustes tingimustes, koostisained on hõlpsasti saadaval ning valmistamine ei vaja erilist tehnoloogiat. Seda eriti seebipõhiste tahkete šampoonide puhul, mille valmistamine on sama lihtne kui seebi valmistamine. Lihtsam tootmistehnoloogia tähendab ka väiksemat keskkonnamõju. Võrreldes laiatarbe vedelšampooniga, mis on valmistatud masstoodanguna suurte hargmaiste korporatsioonide poolt on paljud tahked šampoonid seevastu valmistatud kohalike väiketootjate poolt.

Keskkonnamõju

Tahke šampooni üheks peamiseks eeliseks vedela šampooni ees on keskkonnasõbralikkus, nii koostisosade kui ka valmistamisviisi mõttes. Nagu eespool juba selgus on tahke šampoon enamasti pakendatud lihtsamasse ja kergemini käideldavasse pakendisse, samas kui vedela šampooni puhul on enamasti pakendiks plastik. 

Tahke šampoon on keskkonnasõbralikum ja -säästlikum ka oma koostise poolt. Kuna tahke šampoon sisaldab tunduvalt väiksemas koguses vett, on see kergema kaaluga, mistõttu on ka transport odavam ja väiksema süsiniku jäljega. Suurem vee sisaldus teeb toote raskemaks, mistõttu kulub toote transpordile rohkem ressursse. Tahke šampoon sisaldab vähem sünteetilisi lisaaineid, sest väikese vee sisalduse tõttu ei ole vajalik säilitusainete ja erinevate sünteetiliste lisaainete lisamine. Seebipõhise tahke šampooni puhul võib koostis olla ka 100% looduslik.

Tahke šampooni kasutamine on ka ökonoomsem, mistõttu kestab see kauem kui sama kogus vedelšampooni. Vedela šampooni puhul on raiskamine suurem, sest doseerimine on keerulisem ja kipume seda kergemini ülekasutama.

Kokkuvõte

Tahkel šampoonil on võrreldes vedelšampooniga mitmeid eeliseid. Veevaba koostis võimaldab tahkete šampoonide puhul kasutada lihtsamaid ja keskkonnasõbralikumaid pakendeid, mis on üldjuhul kergesti ümbertöödeldavad või ka biolagunevad ja komposteeritavad. Tahke formaadi eeliseks on ka kasutusmugavus ja hea kaasaskantavus, mistõttu on tahket šampooni lihtne kaasas kanda ja mugav kasutada. Tahked šampoonid on keskkonnasõbralikumad ja ökonoomsemad. Ning lõpetuseks, kuigi see ei pruugi olla kõigi jaoks just kõige olulisem argument, tahked šampoonid on üldjuhul looduslikuma koostisega, sisaldades oluliselt vähem sünteetikat kui vedelšampoonid. Looduslikku koostist ja keskkonnasõbralikkust hindavad tarbijad võiksid seejuures eelistada seebipõhiseid tahkeid šampoone, sest just nende koostis on kõige looduslähedasem ja keskkonnasõbralikum.

(1) EWG Skin Deep andmebaas. https://www.ewg.org/skindeep/
(2) PubChem andmebaas. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/

Tahkete šampoonide ja nende kasutamise kohta võid täiendavalt juurde lugeda artiklist: Tahke šampoon – korduma kippuvad küsimused

Jaga seda artiklit:

Valik tahkeid šampoone meie veebipoes:

Või vaata kõiki tooteid kategoorias tahked šampoonid

Lisa kommentaar