You are currently viewing 8 keskkonnasõbralikku viisi kingituste pakkimiseks

8 keskkonnasõbralikku viisi kingituste pakkimiseks

Kellele ei meeldiks saada kingitusi. Kuidas aga teha kingitusi nii, et kinkimisega ei kaasneks asjatut prügi ühekordse kinkepakendi näol? Pakume välja kaheksa ideed, kuidas kingitusi võimalikult keskkonnasõbralikult ja jäätmevabalt pakkida.

1. Taaskasuta juba olemasolevaid vanu kinkepakendeid

Kõige keskkonnasäästlikum viis kingituste pakkimiseks on mõne juba olemasoleva pakendi taaskasutamine. Nii väldid uute materjalide ringlusse võttu ning pikendad juba kasutuses olevate materjalide eluiga. Kinkekotid sobivad selleks ilmselt paremini, kuid ka kasutatud paberit on oskusliku käsitlemise ja loova lähenemise korral võimalik taaskasutada.

Tee nii:

  • Kasuta vanu kortsunud kinkepabereid uue kinkepakendi täidisena õrnade esemete pakkimiseks ja kaitsmiseks.
  • Kortsunud kinkepabereid võib ka proovida triikida. Aseta paber mõne õhema kanga vahele ja triigi kõige madalamal kuumusel.
  • Lõika kortsunud ja rebenenud kinkepaberitest väiksemad tükid ja kombineeri neist mosaiigina uus ja omapärane pakend või kott.

Taaskasutades vanu juba olemasolevaid pakendeid ja materjale aitad hoida kokku resursse ja säästa loodust uute pakendite valmistamisest. Seega hoia alati vanad kinkepakendid alles ja kui vähegi võimalik taaskasuta uute kingituste pakkimisel.

2. Ajalehed ja muu vanapaber

Kui vanu kinkepakendeid, mida võiks taaskasutada ei ole käepärast või neid ei ole enam võimalik taaskasutada, võid kingituse pakkimiseks kasutada ka näiteks vanu ajalehti või ajakirju või muud käepärast juba olemasolevat vanapaberit.

Tee nii:

  • Kasuta ajalehte nagu tavalist pakkimispaberit. Sulge pakend nööri abil ning lisa kaunistuseks dekoratiivseid elemente (näiteks käbi, kuuseoks või lilleõis).
  • Voldi ajalehest paberkotid (vaata voltimise õpetust siit) ja kaunista templite, joonistuste, väljalõigetega või dekoratiivsete elementidega. Sulge koti suu paberteibi, nööri või miks mitte pesulõksuga.

Lõika, kleebi, kombineeri ja kasuta loovust. Tulemus võib olla parem kui sa arvata oskad. Ka lihtsast ajalehest võib saada pilkupüüdva ja stiilse kinkepakendi.

3. Furoshiki

Kes ütles, et kingitused peab pakkima just paberisse? Furoshiki on Jaapani pakkerätik, mida on traditsiooniliselt kasutatud esemete pakkimiseks ja kaasaskandmiseks, aga see sobib suurepäraselt ka kingituste pakkimiseks.

Tee nii:

  • Võimaluse korral kasuta juba mõnda olemasolevat riidetükki, olgu selleks siis vana ümbertöödeldud voodilina, käterätik või kaelasall.
  • Parem oleks kui kingituse saaja saaks pakendina kasutatud riidetükki ka ise edaspidi mingil praktilisel eesmärgil kasutada ja ei peaks seda kingituse avamise järel minema viskama.
  • Erinevaid pakkimise tehnikaid ja viise leiad hõlpsasti internetist kasutades otsingusõna furoshiki. Vaata õpetust näiteks siit või siit.
  • Lisakaunistusena võid taas kasutada erinevaid dekoratiivseid elemente.

Riidesse pakitud kingitus on personaalne, praktiline ja keskkonnasäästlik ning annab kingitusele lisaväärtust.

4. Korduvkasutatavad tekstiilkotid

Tekstiilkoti kasutamine kinkekotina on ilmselt üks lihtsamaid ja kiiremaid viise kingituste pakkimiseks ning ei vaja ka erilisi oskusi. Vali vaid sobiv kott ja aseta kingitus sinna sisse. Nööriga kottide puhul pole isegi eraldi pakkenööri vaja.

Tee nii:

  • Võimaluse korral väldi sünteetikat ning vali kott, mis on valmistatud looduslikust ja keskkonnasõbralikust materjalist nagu puuvill, lina, jute vmt.
  • Vajadusel või soovi korral võid kotile lisada käsitsi kirjutatud nimesildi või kaardi, mille saad kinnitada koti sanga või nööri külge.
  • Sulge kott pealt kinnitõmmatava nööri või koti sangadega.

Tekstiilkoti kasutamine kinkepakendina on lihtne ja praktiline, olles justkui eraldi kingitus, sest tekstiilkotte on võimalik kasutada paljudel erinevatel eesmärkidel ka niisama esemete hoiustamiseks.

5. Paberist või kartongist taaskasutatav kinkekott

Kui siiski eelistaksid kingituse pakkimiseks paberit või paberkotti, vali pigem viimane, sest seda on võimalik lihtsamini ja rohkem kordi taaskasutada. Paberkoti kasutamine kingituste pakkimiseks on lihtne ja kiire, aga samas ka praktiline.

Tee nii:

  • Võimaluse korral vali kott, mis oleks võimalikult lihtne ja vähe töödeldud, valmistatud taaskasutatud paberist ning mida äraviskamise korral oleks võimalik kas ümbertöödelda või komposteerida. Lamineeritud värvilised ja sätendavad kinkekotid kahjuks ei kuulu sellesse kategooriasse, sest nende valmistamiseks on kasutatud plasti ja/või muid sünteetilisi ja keskkonnale ohtlikke ühendeid.
  • Soovi korral võid muidu igavana tunduvat pakendit kaunistada joonistuste või maalingutega või lisada kotile dekoratiivseid detaile.
  • Sule kott nööri, paberteibi, kleepsu või puidust pesunööriga.

Paberkott on tõenäoliselt parim lahend kingituse pakkimiseks kui vajad kiiret ja lihtsat pakendit ning ei taha ise midagi meisterdama hakata. Samas tuleks aga vältida lamineeritud ja värvilisi kinkekotte, mida ei ole võimalik ümbertöödelda.

6. Jõupaber

Jõupaber võib küll välimuselt tunduda igav ja üksluine, kuid pakkepaberina on see üks keskkonnasõbralikumaid vahendeid. Seda on võimalik kergesti ümbertöödelda (kui just tegemist ei ole lamineeritud paberiga) ning enamasti on see ka kodustes tingimustes komposteeritav. Lamineeritud, värvikirevad ja läikivad kinkepaberid seevastu on küll ilusad, aga ei sobi ümbertöötlemiseks.

Tee nii:

  • Täienda pakendit väikeste dekoratiivsete lisadetailidega nagu kuuseoks, käbid või lilleõis.
  • Jõulude ajal võid pakendi juurde lisada ka näiteks piparkoogi, mida saad ühtlasi kasutada glasuuritud nimesildina.
  • Sulge pakend keskkonnasõbraliku puuvillast, jute või linasest materjalist nööriga.

Ka igavavõitu tunduvast pruunist jõupaberist võib loomingulise lähenemise korral saada kauni ja atraktiivse kinkepakendi.

7. Kinkekarbid

Kinkekarbid on samuti üks lihtne ja praktiline viis kingituste pakkimiseks. Sarnaselt kinkekottidele on ka kinkekarpe võimalik korduvalt taaskasutada, nii kingituste pakkimiseks kui ka muudel eesmärkidel erinevate esemete hoiustamiseks.

Tee nii:

  • Eriti hea oleks taaskasutada juba mõnda olemasolevat karpi, olgu selleks siis mõni kingakarp või tühi kommikarp.
  • Kata karp enda poolt vabalt valitud dekoratiivse värvilise või mustrilise paberiga.
  • Karbi sulgemiseks kasuta dekoratiivset paela või lihtsamat keskkonnasõbralikku nööri (näiteks puuvill, jute või linane nöör).
  • Soovi korral lisa karbile mõni dekoratiivne element nagu lilleõis või kuuseoks.

Kinkekarp on lihtne ja praktiline kinkepakend, mis sobib peaaegu mistahes eseme või esemete pakendamiseks ning seda ilma suurema vaeva või oskusteta.

8. Klaasist ja plekist purgid ja karbid

Kartongist kinkekarbi alternatiivina võid kingituse pakkida ka hoopis klaas- või plekkpurki või plekist toosi. Tulemus on omanäoline, praktiline ja stiilne ning mis kõige olulisem, klaas- ja plekkpurgid on vastupidavad ja korduvkasutatavad praktiliselt aastakümneid.

Tee nii:

  • Võimaluse korral kasuta mõnda juba kodus olemasolevat klaasist purki või plekktoosi.
  • Pakendiks sobivad hästi ka kaaneta purgid, mille võid pealt sulgeda isetehtud paberist või riidest kattega.
  • Kingitusest ülejääva tühja ruumi võid täita näiteks kommide, pähklite, piparkookide või muude maiustustega.

Klaaspurgid ning plekist karbid ja toosid on nutikas ja originaalne viis kingituste pakkimiseks, andes kingitusele lisaväärtust ning on samal ajal korduvkasutatavad.

Kingituste pakkimine ei pea olema kulukas ja palju prügi tekitav tegevus, saab ka teisiti. Loodetavasti leidsid siit häid ideid, mida järgmine kord ka ise proovida.

Jaga seda artiklit:

Keskkonnasõbralikud kingitused ja pakendid meie veebipoes:

>> Vaata kõiki tooteid kategoorias kingitused

Lisa kommentaar