You are currently viewing Aleppo seep – traditsiooniline oliiviõliseep Süüriast

Aleppo seep – traditsiooniline oliiviõliseep Süüriast

Süüria rohelise kullana tuntud Aleppo seep on üks maailma vanimaid seepe, mille valmistamise ajalugu ulatub mitmetuhande aasta taha. Lai kasutusvaldkond ja nahasõbralikud omadused on toonud sellele tuntuse ja suure populaarsuse üle kogu maailma.

Mis on Aleppo seep?

Aleppo seep on pika ajalooga traditsiooniline oliivi- ja loorberiõlist valmistatav tahke seep, mida on ajalooliselt valmistatud Süürias Aleppos. See on üks maailma vanimaid seepe, mille ajalugu ulatub enam kui 2000 aasta taha. Oma suure populaarsuse ja iseloomuliku rohelise värvuse tõttu on Aleppo seepi nimetatud ka Süüria roheliseks kullaks, ja õigustatult.

Traditsioonilise Aleppo seebi koostises on vaid neli koostisosa – oliiviõli, loorberiõli, vesi ja leelis (seebikivi, leeliseline tuhk). Kõrge oliiviõli ja loorberiõli sisaldus teevad sellest mitmekülgse ja äärmiselt nahasõbraliku seebi, mis sobib kasutamiseks ka tundliku ja probleemsele nahale. 

Loorberiõli – Aleppo seebi võtmekoostisosa

Rasvhapete ja antioksüdantide rikas oliiviõli on laialdaselt tuntud oma nahasõbralike omaduste tõttu, kuid just loorberiõli sisaldus on see, mis eristab Aleppo seepi teistest oliiviõliseepidest nagu näiteks Marseille seep.

Loorberiõli, mida saadakse hariliku loorberipuu (Laurus nobilis) marjadest, lisab seebile suurepärased puhastusomadused ning on lisaks antibakteriaalse, -mikroobse ja antiseptilise toimega. 

Rahvameditsiinis on loorberiõli kasutatud lahtiste haavade ning erinevate nahaprobleemide (akne, kuivus, psoriaas, ekseem jm) hooldamiseks ja raviks, aga ka peavalu, lihaskrampide, põletike ja reuma raviks. Loorberiõli aroom on aga ergutava, värskendava, julgust andva ja keskendumist parandava toimega.

Hariliku loorberipuu oks marjadega
Hariliku loorberipuu oks marjadega. Allikas: Wikimedia Commons

Kuidas Aleppo seepi valmistatakse?

Aleppo seebi valmistamisprotsess on püsinud muutumatuna sajandeid. Traditsioonilist Aleppo seepi valmistatakse kuumprotsessi meetodil. Oliiviõli kuumutatakse kindlal temperatuuril spetsiaalses suures pajas koos vee ja seebikiviga kuni kogu seebikivi on lahustunud. Selleks võib kuluda üks kuni kolm päeva. Seejärel lisatakse saadud segule loorberiõli. Loorberiõli sisaldus võib varieeruda vahemikus 2-50%.

Saadud segu loputatakse soolase veega eemaldamaks alles jäänud seebikivi jääke. Valmis poolvedel segu valatakse ühtlaselt vahapaberiga kaetud põrandale või madalasse basseini, hajutatakse laiali ning lastakse üleöö taheneda. Seejärel toimub seebi lõikamine väiksemateks tükkideks ning nende tembeldamine valmistaja logoga.

Lõigatud ja tembeldatud seebitükid asetatakse üksteise peale virna kuiva ja päikese eest kaitstud ruumi või keldrisse õhu kätte kuivama. Kuivamine võib kesta kuus kuud kuni kolm aastat. Kuivamise käigus aurustub seebist üleliigne vesi (kuni 30% seebi algsest massist), seep taheneb ning omandab kuldpruuni välisvärvuse jäädes aga seest oliiviroheliseks. 

Kuivama pandud Aleppo seebi virnad.
Kuivama pandud Aleppo seebi virnad. Allikas: Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kuidas tunda ära autentset Aleppo seepi?

Suure populaarsuse tõttu on laialt levinud Aleppo seebi jäljendamine, milles aga kasutatakse oliivi- ja loorberiõli asemele sageli odavamat palmiõli ning sünteetilist värvainet rohelise värvuse saavutamiseks. Sellised koopiad ei pruugi olla autentsele Aleppo seebile võrdväärse kvaliteedi ja omadustega. Autentset Aleppo seepi on võimalik ära tunda kolme tunnusjoone järgi:

1) See on alati valmistatud Süürias Aleppos.

2) Sellele on iseloomulik konarlik keskelt kerge lohuga beeži saviblokki meenutav välisstruktuur oliivirohelise sisemusega.

3) Autentsel Aleppo seebil on peal araabiakeelne tempel-graveering seebi valmistanud vabriku nimega. 

Autentne Aleppo seep väljast ja seest.
Autentne Aleppo seep väljast ja seest. Allikas: seebipood.ee

Millist Aleppo seepi valida?

Loorberiõli sisaldus Aleppo seebis võib varieeruda paarist protsendist 40-50%-ni. Kuigi kaasaegne tehnoloogia võimaldaks valmistada ka 100% loorberiõli sisaldusega seepi, ei ole see loorberiõli kõrge hinna tõttu kuigi otstarbekas, sest kõrgem loorberiõli sisaldus muudab seebi kallimaks. Kuna Aleppo seepi valmistatakse kahe õli – oliivi ja loorberiõlide baasil, siis loorberiõlist ülejääva proportsiooni moodustab oliiviõli. Seega 2% loorberiõli sisaldusega Aleppo seebis on 98% oliiviõli, 40% loorberiõli sisaldusega Aleppo seebis 60% oliiviõli jne. Nii oliiviõli kui ka loorberiõli on mõlemad väga nahasõbralike omadustega, mistõttu on ka madalama protsentuaalse loorberiõli sisaldusega Aleppo seebid piisavalt nahasõbralikud, et sobida igapäevaseks kasutamiseks normaalsele nahale. Kõrgema loorberiõli sisaldusega (loorberiõli sisaldus alates 20%) seebid sobivad tundlikule ja kuivale nahale. Erinevate nahaprobleemide nagu psoriaas ja ekseem puhul on parimaid tulemusi andnud 30% ja kõrgema protsentuaalse loorberiõli sisaldusega seebi kasutamine.

Kuidas Aleppo seepi kasutada võib?

Oma nahasõbralike omaduste tõttu sobib Aleppo seep eriti hästi just kehahoolduseks, nii käte, keha kui ka näo pesemiseks. Aleppo seep sobib kõikidele nahatüüpidele, sealhulgas tundlikule ja probleemsele nahale ning ka väikelastele. Sobib kasutamiseks ka dušigeeli asemel, see on loodusliku koostisega ega sisalda muidu dušigeelis leiduvaid sünteetilisi lisaaineid. Samuti võib Aleppo seepi kasutada raseerimiseks. Kõrge õlisisalduse tõttu ei kuivata Aleppo seep liigselt nahka vaid jätab selle pehmeks ja siledaks. 

Samuti sobib Aleppo seep šampooni asemel juuste ja pea pesemiseks. See niisutab kuiva peanahka ja juukseid ning aitab vältida kõõma teket. Pesujärgselt võib pead soovi korral loputada lisaks õuna äädikaga, mis taastab peanaha ja juuste loomuliku pH-taseme.

Suurepäraste puhastusomadustega Aleppo seep sobib kasutamiseks ka riiete või nõude käsitsi pesemiseks. Soovi korral võib pesuveele lõhnastamiseks lisada paar tilka oma lemmikut eeterlikku õli.

Kaanefoto: yeowatzup, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Jaga seda artiklit:

Autentne Aleppo seep meie veebipoes:

Lisa kommentaar