You are currently viewing Tahke šampoon – korduma kippuvad küsimused

Tahke šampoon – korduma kippuvad küsimused

Mis on tahke šampoon? Kuidas seda kasutada? Kuidas valida tahket šampooni? Siit leheküljelt leiad vastused kõikidele olulisematele tahket šampooni puudutavatele küsimustele.

Sisukord

  Mis on tahke šampoon?

  Tahke šampoon on juuste puhastamiseks mõeldud puhastusvahend, millel on tahke kuju. Põhimõtteliselt võib eristada kahte tüüpi tahkeid šampoone – seebipõhised seep-šampoonid ja sünteetilise puhastusaine baasil valmistatud tahked šampoonid. Seebikivi ehk naatriumhüdroksiidi baasil valmistatud tahked šampoonid sisaldavad toimeainena seebistatud taimseid õlisid või loomseid rasvu. Põhimõtteliselt on tegemist juuste pesemiseks mõeldud seebiga. Teist tüüpi, ehk mitteseebipõhised tahked šampoonid on valmistatud sünteetilise puhastusaine baasil, milleks enamasti on erinevad sulfaadi ühendid (näiteks Sodium Coco-Sulfate, Sodium Cocoyl Glycinate, Sodium Cocoyl Isethionate jt), mistõttu on need oma omadustelt ka rohkem sarnased tavašampoonile kui seebipõhine tahke šampoon.

  Loe pikemalt artiklist: Tahke šampoon – mis see on ja kellele see mõeldud on.

  Mille poolest erineb seebipõhine tahke šampoon tavalisest seebist?

  Peamine erinevus seebi ja seebipõhise tahke šampooni vahel on koostises ja koostisosade omavahelises proportsioonis. Erinevatel koostisosadel, sealhulgas taimsetel ja eeterlikel õlidel on erinev toime, mistõttu on tahkete šampoonide koostisesse valitud õlid, mis sobivad kõige paremini just juuste ja peanaha eest hoolitsemiseks. Seetõttu on ka üsna tavaline, et erinevate brändide tahketes šampoonides on palju sarnased koostisained nagu kookosõli, kanepiõli, jojobaõli, riitsinusõli, mis sobivad hästi just juuste hooldamiseks.

  Mille poolest erineb tahke šampoon tavalisest vedelšampoonist?

  Tahke šampoon erineb vedelšampoonist nii koostise kui ka formaadi poolest. Tahketes šampoonides on vähem koostisaineid, nendes kasutatav puhastusaine on kontsentreeritud kujul ning need sisaldavad minimaalselt vett. Tahketes šampoonides kasutatavad koostisained on enemasti ka looduslikku päritolu. Vedelšampoonid koosnevad veest ja erinevatest sünteetilistest puhastus- ja lisaainetest (värvi-, lõhna- ja säilitusained, emulgaatorid jmt).

  Millised on tahke šampooni eelised vedelšampooni ees?

  Tahke šampooni üheks peamiseks eeliseks vedelšampooni ees on keskkonnasõbralikkus, nii koostisosade kui ka valmistamisviisi mõttes. Tahket šampooni on lihtsam valmistada (võimalik valmistada ka kodustes tingimustes), see on enamasti valmistatud puhastest looduslikest koostisosadest ning pakendatud keskkonnasõbralikku lihtsasti taaskäideldavasse kartongist või paberist pakendisse. Vedelšampoon seevastu sisaldab enamasti mitmeid kunstlikke lisaaineid (suure vee sisalduse tõttu on näiteks vajalik säilitusainete lisamine) ning vedela koostise tõttu vajab see veekindlat pakendit (milleks enamasti on plastik). Samuti on tahke šampooni kasutamine ökonoomsem, mistõttu kestab see üldjuhul kauem kui sama kogus vedelšampooni.

  Loe pikemalt artiklist: Tahke šampoon vs vedel šampoon

  Kuidas ja millest tekib tahke šampooni vaht?

  Tahked šampoonid sisaldavad puhastus- ja vahuainet nii nagu kõik teised puhastusvahendid ning ka vahutavad sama moodi. Seebipõhise tahke šampooni puhul on selleks aineks seep ehk seebistatud taimsed õlid (enamasti kookos-, palmi- või oliiviõli), sünteetilise tahke šampooni puhul erinevad sulfaadid (sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, ammonium lauryl sulfate) või naatriumsoolad (näiteks sodium cocoyl isethionate).

  Kellele tahke šampoon mõeldud on?

  Tahke šampoon on hea alternatiiv kõigile, kes hindavad puhast keskkonda ning looduslikku keha- ja juuksehooldust. Minimalistliku ja lihtsa formaadi tõttu on seda kerge ja mugav kaasas kanda, sobides eriti hästi lihtsust, mugavust ja mobiilsust hindavale tarbijale. Tahke šampoon sobib mistahes juustepikkuse ja -tüübi puhul ning erinevatele juustetüüpidele on väljatöötatud erineva koostise ja toimega šampoonid. Samuti võib tahket šampooni edukalt kasutada erinevate juuste- või peanahaprobleemide korral (kõõm, follikuliit, kergesti ärrituv nahk, kuiv nahk jmt).

  Kuidas valida tahket šampooni?

  Lihtsat ja universaalset vastust sellele küsimusele ilmselt ei ole. Kindlasti sõltub palju juuksetüübist (normaalsed versus rasused juuksed, kuivad või kahjustatud juuksed, paksud vs õhukesed juuksed jne), aga ka juuste pikkusest, samuti peanaha tundlikkusest ja lõpuks ka isiklikest eelistustest ja isikuomadustest. Mõni leiab sobiva šampooni kiiresti, mõnel kulub rohkem aega ja katsetusi. Valiku hõlpsustamiseks oleme välja toonud mõned soovitused juuksetüübist lähtuvalt.

  Kuivadele juustele ja kuivale peanahale sobivad niisutava toimega koostisosad nagu saialill, sheavõi, argaania-, avokaado-, jojoba-, oliivi- ja kookosõlid.

  Õlistele juustele ja rasusele peanahale sobivad ph taset ja rasu tootmist balansseerivad toimeained nagu teepuu-, patšuli-, lavendli ja seedripuuõlid.

  Kahjustunud juustele sobib elustava ja kaitsva toimega avokaado-, argaania-, lavendli-, seedripuu- ja jojobaõlid, saialill ja piparmünt.

  Kergesti ärrituvale ja probleemsele peanahale sobivad põletikuvastased ja niisutavad saialill, teepuu-, eukalüptuse-, seedri-, patšuli ja lavendliõlid.

  Kuidas tahket šampooni kasutada?

  Tahke šampooni kasutamine on sama lihtne kui seebi kasutamine:

  1. Alusta juuste märjaks tegemisega. Vaht tekib pesuaine veega reageerides, mida rohkem vett, seda lihtsamini ja rohkem vahtu tekib.
  2. Tee tahke šampoon vee all märjaks. Vahu tekitamiseks võib šampooni hõõruda otse juustele või esmalt käte vahel vahuseks hõõruda ning seejärel kanda tekkinud vaht juustesse. Pikemate juuste puhul on lihtsam šampooni otse juustesse hõõruda.
  3. Pese tekkinud vahuga juukseid nagu teeksid tavalise šampooniga. Aja vaht juustes ühtlaselt laiali masserides kergelt peanahka ja juuksejuuri. Vajadusel lisa vett ja pesuainet, kuni kogu pea on ühtlaselt vahuga kaetud.
  4. Loputa hoolega! Seebipõhine tahke šampoon vajab veidi põhjalikumat loputamist, et pesta välja juustesse jäänud seebijäägid ning šampooni koostises olevad taimsed õlid.
  5. Vajadusel või soovi korral kasuta lisaks juuksepalsami või juukseloputusvahendit.

  Kas tahke šampooniga pestes on vaja lisaks kasutada ka palsamit?

  See sõltub juuste tüübist ja isiklikest eelistustest. Üldiselt aga niisutab looduslik tahke šampoon juukseid tunduvalt paremini kui tavaline sünteetiline šampoon, mistõttu väheneb vajadus täiendava niisutuse järele. Tavalises šampooni sisalduvad sünteetilised ained puhastavad juukseid liigselt, eemaldades muuhulgas juuste loomulikud õlid ja jättes juuksed kuivaks. Taimsete õlide poolest rikas tahke šampoon seevastu niisutab juukseid loomulikul teel toetades juuste ja peanaha loomulikku rasueritust.

  Miks jäävad juuksed peale tahke šampooniga pesemist imelikuks?

  Seebipõhiste tahkete šampoonide ilmselt üheks enamlevinuks kaebuseks on, et juuksed jäävad peale pesemist imelikuks, rasuseks või vahaseks. Sellel võib olla mitu põhjust.

  Üleminekuperiood. Kui tegu on tahke šampooni esmakordse kasutamisega, siis tuleb lihtsalt meeles pidada, et juuksed võivad vajada lühikest üleminekuperioodi, et harjuda uut tüüpi hooldusega. Olenevalt juustest võib see aega võtta paarist nädalast kuni paari kuuni.

  Ebapiisav loputamine. Seebipõhise tahke šampooniga pestes on oluline juukseid põhjalikult loputada (eeliststavalt voolava vee all), et juustesse ei jääks seebi jääke. Šampooni otse juustesse hõõrumise asemel kasuta pesemiseks kätega tekitatatud vahtu, kandes selle ühtlaselt juustesse.

  Mittesobivad koostisosad. Erinevad koostisosad mõjuvad erinevatele juustetüüpidele erinevalt. Koostisosad, mis sobivad hästi rasusetele juustele ei pruugi sama hästi sobida kuivadele juustele jne. Hästi sobiva šampooni leidmine võibki võtta rohkem aega ja katsetusi.

  Kare vesi. Kare ehk mineraalide rikas vesi võib olulisel määral vähendada seebi ja seebipõhise tahke šampooni vahutavust ja puhastusvõimet. Seep reageerib karedas vees sisalduvate mineraalidega (enamasti kaltsium ja magneesium), moodustades mineraalsoolasid, mis on vees lahustumatud ja moodustavad kokkupuute pinnale sademe.

  Kõikide eelnimetatud probleemide puhul võib kasu olla juuste täiendavast pesujärgsest töötlemisest loputusvahendi või palsamiga.

  Kui tihti tahket šampooni kasutada võiks?

  Põhimõtteliselt võid tahket šampooni kasutada iga päev nii nagu kasutaksid tavalist šampooni. Seega kui oled harjunud juukseid igapäevaselt pesema võid seda rahus edasi teha ka tahke šampooniga. Samas ei ole tahke šampooni puhul igapäevane pesu tegelikult üldse vajalik (tänu looduslikele õlidele püsivad juuksed kauem puhtad), mistõttu võib peale esialgset üleminekuperioodi juukseid pesta ka ülepäeviti või iga kahe-kolme päeva tagant.

  Kui kaua üks tahke šampoon kestab?

  Tahke šampooni kestvus sõltub kahest tegurist – kui tihti seda kasutatakse ja kuidas hoitakse. Kuna tahkes šampoonis on pesuaine kontsentreeritud kujul, siis kulub üheks pesukorraks šampooni vähem kui vedelašampooni puhul. Ühest tahkest šampoonist (umbes 100 grammi) peaks igapäevaseks kasutamiseks piisama keskmiselt kaheks kuuks (umbes 60 kasutuskorda). Oluline on ka tahke šampooni õige hoiustamine. Kasutuskordade välisel ajal tuleks vältida šampooni märjaks minemist, hoides seda kuivas. Vesises keskkonnas hakkab šampoon vee toimel lagunema ja muutub pehmeks.

  Kui pikk on tahke šampooni säilivusaeg?

  Vaatamata sellele, et tahked šampoonid ei sisalda kunstlikke säilitusaineid, säilivad enamik tahkeid šampoone vabalt üle aasta ja kauemgi veel. Säilivusaega on pikem kui šampooni hoiustada kuivas ja jahedas. Kasutamata tahket šampooni võib kasutada ka pakendil oleva säilivusaja mõõdudes, kuigi pikema aja jooksul võivad selle kvaliteet ja omadused olla vähenenud.

  Kas tahket šampooni võib kasutada ka kehapesuks?

  Seebipõhised tahked šampoonid on sarnase koostisega nagu seebid, mistõttu võib neid vabalt kasutada ka keha pesemiseks. Eriti mugav on see näiteks reisile minnes, sest ei pea kaasas kandma eraldi seepi ja šampooni vaid saab hakkama ühe tootega.

  Täiendame käesolevat artiklit jooksvalt uute küsimustega. Kui sul on täiendavaid küsimusi, saad neid esitada artikli kommentaarides.

  Jaga seda artiklit:

  Valik tahkeid šampoone meie veebipoes:

  >> Vaata kõiki tooteid kategoorias tahked šampoonid

  Lisa kommentaar