Tahke šampoon – korduma kippuvad küsimused

Tahke šampoon – korduma kippuvad küsimused

Mis on tahke šampoon? Millised on tahke šampooni eelised tavašampooni ees. Kuidas tahket šampooni kasutada? Kuidas valida tahket šampooni? Siit leheküljelt leiad vastused kõikidele olulisematele tahket šampooni puudutavatele küsimustele.

Mis on tahke šampoon?

Tahke šampoon on juuste puhastamiseks mõeldud puhastusvahend, millel on tahke kuju. Põhimõtteliselt on olemas kahte tüüpi tahkeid šampoone, mille peamine erinevus seisneb šampooni valmistamiseks kasutatud pesuaines. Seebikivi ehk naatriumhüdroksiidi baasil valmistatud tahked šampoonid sisaldavad toimeainena seebistatud (seebi valmistamise protsess) taimseid või loomseid õlisid. Sünteetilise pesuaine baasil valmistatud tahked šampoonid on valmistatud sünteetilise pesuaine (näiteks erinevad sulfaadid) baasil. Loe edasi pikemalt siit.

Mille poolest erineb tahke šampoon tavalisest seebist?

Kuigi seebipõhine tahke šampoon on koostisosade ja valmistamismeetodi poolest sarnane tavalisele seebile (mõlemaid valmistatakse naatriumhüdroksiidi ja taimsete või loomsete õlide või rasvade baasil), erineb see seebist koostisainete ja koostises olevate õlide vahekorra poolest. Erinevatel õlidel on erinev toime, mistõttu on tahkete šampoonide koostisesse valitud õlid, mis sobivad kõige paremini just juuste ja peanaha eest hoolitsemiseks. Seetõttu on ka üsna tavaline, et erinevate brändide tahketes šampoonides on palju sarnased koostisained nagu kookosõli, kanepiõli, jojobaõli, riitsinusõli, mis sobivad hästi just juuste hooldamiseks.

Millised on tahke šampooni eelised vedelšampooni ees?

Tahke šampooni üheks peamiseks eeliseks vedelšampooni ees on keskkonnasõbralikkus, nii koostisosade kui ka valmistamisviisi mõttes. Tahket šampooni on lihtsam valmistada (võimalik valmistada ka kodustes tingimustes), see on enamasti valmistatud puhastest looduslikest koostisosadest ning pakendatud keskkonnasõbralikku lihtsasti taaskäideldavasse kartongist või paberist pakendisse. Vedelšampoon seevastu sisaldab enamasti mitmeid kunstlikke lisaaineid (suure vee sisalduse tõttu on näiteks vajalik säilitusainete lisamine) ning vedela koostise tõttu vajab see veekindlat pakendit (milleks enamasti on plastik). Samuti on tahke šampooni kasutamine ökonoomsem, mistõttu kestab see üldjuhul kauem kui sama kogus vedelšampooni.

Kellele tahke šampoon mõeldud on?

Tahke šampoon on hea alternatiiv kõigile, kes hindavad puhast loodust ning looduslikku keha- ja juuksehooldust. Minimalistliku ja lihtsa formaadi tõttu on seda kerge ja mugav kaasas kanda, sobides eriti hästi lihtsust, mugavust ja mobiilsust hindavale tarbijale. Tahke šampoon sobib mistahes juustepikkuse ja -tüübi puhul ning erinevatele juustetüüpidele on väljatöötatud erineva koostise ja toimega šampoonid. Samuti võib tahket šampooni edukalt kasutada erinevate juuste- või peanahaprobleemide korral (kõõm, follikuliit, kergesti ärrituv nahk, kuiv nahk jmt).

Kuidas valida tahket šampooni?

Lihtsat ja universaalset vastust sellele küsimusele ilmselt ei ole. Kindlasti sõltub palju juuksetüübist (normaalsed versus rasused juuksed, kuivad või kahjustatud juuksed, paksud vs õhukesed juuksed jne), aga ka juuste pikkusest, samuti peanaha tundlikkusest ja lõpuks ka isiklikest eelistustest ja isikuomadustest. Mõni leiab sobiva šampooni kiiresti, mõnel kulub rohkem aega ja katsetusi. Valiku hõlpsustamiseks oleme välja toonud mõned soovitused juuksetüübist lähtuvalt.

Kuivadele juustele ja kuivale peanahale sobivad niisutava toimega koostisosad nagu saialill, sheavõi, argaania-, avokaado-, jojoba-, oliivi- ja kookosõlid.

Õlistele juustele ja rasusele peanahale sobivad ph taset ja rasu tootmist balansseerivad toimeained nagu teepuu-, patšuli-, lavendli ja seedripuuõlid.

Kahjustunud juustele sobib elustava ja kaitsva toimega avokaado-, argaania-, lavendli-, seedripuu- ja jojobaõlid, saialill ja piparmünt.

Kergesti ärrituvale ja probleemsele peanahale sobivad põletikuvastased ja niisutavad saialill, teepuu-, eukalüptuse-, seedri-, patšuli ja lavendliõlid.

Kuidas tahket šampooni kasutada?

Mistahes pesuvahendi puhul on olulise tähtsusega vahu tekkimine, kuna just pesuvaht on see, mis mustuse endasse seob ja selle veega minema viib. Nii ka tahke šampooni puhul.

  1. Alusta juuste märjaks tegemisega. Vaht tekib pesuaine veega reageerides, mida rohkem vett, seda lihtsamini ja rohkem vahtu tekib.
  2. Tee tahke šampoon vee all märjaks. Vahu tekitamiseks võib šampooni hõõruda otse juustele või esmalt käte vahel vahuseks hõõruda ning seejärel kanda tekkinud vaht juustesse. Pikemate juuste puhul on lihtsam šampooni otse juustesse hõõruda.
  3. Pese tekkinud vahuga juukseid nagu teeksid tavalise šampooniga. Aja vaht juustes ühtlaselt laiali masserides kergelt peanahka ja juuksejuuri. Vajadusel lisa vett ja pesuainet, kuni kogu pea on ühtlaselt vahuga kaetud.
  4. Loputa hoolega! Seebipõhine tahke šampoon vajab veidi põhjalikumat loputamist, et pesta välja juustesse jäänud seebijäägid ning šampooni koostises olevad taimsed õlid.
  5. Vajadusel või soovi korral kasuta lisaks juuksepalsami või juukseloputusvahendit.

Kas tahke šampooniga pestes on vaja lisaks kasutada ka palsamit?

See sõltub juuste tüübist ja isiklikest eelistustest. Üldiselt aga niisutab looduslik tahke šampoon juukseid tunduvalt paremini kui tavaline sünteetiline šampoon, mistõttu väheneb vajadus täiendava niisutuse järele. Tavalises šampooni sisalduvad sünteetilised ained puhastavad juukseid liigselt, eemaldades muuhulgas juuste loomulikud õlid ja jättes juuksed kuivaks. Taimsete õlide poolest rikas tahke šampoon seevastu niisutab juukseid loomulikul teel toetades juuste ja peanaha loomulikku rasueritust.

Kui tihti tahket šampooni kasutada võiks?

Põhimõtteliselt võid tahket šampooni kasutada iga päev nii nagu kasutaksid tavalist šampooni. Seega kui oled harjunud juukseid igapäevaselt pesema võid seda rahus edasi teha ka tahke šampooniga. Samas ei ole tahke šampooni puhul igapäevane pesu tegelikult üldse vajalik (tänu looduslikele õlidele püsivad juuksed kauem puhtad), mistõttu võib peale esialgset üleminekuperioodi juukseid pesta ka ülepäeviti või iga kahe-kolme päeva tagant.

Kui kaua üks tahke šampoon kestab?

Tahke šampooni kestvus sõltub kahest tegurist – kui tihti seda kasutatakse ja kuidas hoitakse. Kuna tahkes šampoonis on pesuaine kontsentreeritud kujul, siis kulub üheks pesukorraks šampooni vähem kui vedelašampooni puhul. Ühest tahkest šampoonist (umbes 100 grammi) peaks igapäevaseks kasutamiseks piisama keskmiselt kaheks kuuks (umbes 60 kasutuskorda). Oluline on ka tahke šampooni õige hoiustamine. Kasutuskordade välisel ajal tuleks vältida šampooni märjaks minemist, hoides seda kuivas. Vesises keskkonnas hakkab šampoon vee toimel lagunema ja muutub pehmeks.

Kui pikk on tahke šampooni säilivusaeg?

Vaatamata sellele, et tahked šampoonid ei sisalda kunstlikke säilitusaineid, säilivad enamik tahkeid šampoone vabalt üle aasta ja kauemgi veel. Säilivusaega on pikem kui šampooni hoiustada kuivas ja jahedas. Kasutamata tahket šampooni võib kasutada ka pakendil oleva säilivusaja mõõdudes, kuigi pikema aja jooksul võivad selle kvaliteet ja omadused olla vähenenud.

Kas tahket šampooni võib kasutada ka kehapesuks?

Seebipõhised tahked šampoonid on sarnase koostisega nagu seebid, mistõttu võib neid vabalt kasutada ka keha pesemiseks. Eriti mugav on see näiteks reisile minnes, sest ei pea eraldi seepi kaasas kandma.

Täiendame käesolevat artiklit jooksvalt uute küsimustega. Kui sul on täiendavaid küsimusi, saad neid esitada artikli kommentaarides.

Valiku tahkeid šampoone leiad meie veebipoest.

Jaga seda artiklit:

Lisa kommentaar

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Lisa ennast ootenimekirja We will inform you when the product arrives in stock. Just leave your valid email address below.
Email Quantity We won't share your address with anybody else.
×
×

Ostukorv