You are currently viewing Luffa – looduslik taimne pesukäsn

Luffa – looduslik taimne pesukäsn

Mis on luffa?

Luffa ehk lufa (inglise keeles loofah) on looduslikust materjalist pesukäsn, mis on valmistatud kuivatatud käsnkõrvitsa ehk luffa taime viljast (enamasti Luffa aegyptiaca või Luffa acutangula). See on kõrvitsaliste sugukonda kuuluv taim, mis kasvab looduslikult troopilises ja subtroopilises kliimas, peamiselt Lõuna- ja Edela-Aasias Indias, Hiinas, Vietnamis, Jaapanis, aga ka Kesk-Ameerikas. Kunstlikult võib taime kasvatada ka mujal (sh kasvuhoones), kus on piisavalt soe ja niiske ning puudub öökülm. Käsnkõrvitsa vili meenutab välimuselt kurki või kõrvitsat. Aasia köögis tarvitatakse taime vilju ka kulinaarsel eesmärgil, kuid selleks sobivad vaid noored viljad. Kuivanud käsnkõrvitsa vilja tugev kiuline struktuuri ja hea veeimavus teevad sellest muuhulgas suurepärase loodusliku pesukäsna.  

Kuidas luffa pesukäsnasid valmistatakse?

Pesukäsnasid valmistatakse vaid täielikult küpsetest käsnkõrvitsa taime viljadest. Selleks, et viljast saaks pesukäsn jäetakse valminud vili kuni kuueks kuuks varre külge kuivama kuni sellest jääb järgi üksnes kiuline sõrestik. Kuivanud vili eemaldatakse varre küljest, kooritakse ning puhastatakse seemnetest. Kooritud vilja leotatakse puhastamiseks ja desifintseerimiseks vee ja valgendi lahuses. Siit edasi on vilja võimalik erineval moel töödelda, lõigata erineva suurusega tükkideks või viiludeks, pressida lapikuks, vormida erinevaid kujusid või lisada tekstiilile.

Millised on luffa eelised tavalise pesusvammi ees?

Luffa peamiseks eeliseks teiste pesusvammide ees on selle täielikult looduslik koostis, mis teeb sellest keskkonnasõbraliku alternatiivi eriti sünteetilistest materjalidest valmistatud pesusvammidele ja -nuustikutele. Kuna luffa pesukäsn on valmistatud taimsest viljast on sobib see hästi ka veganitele ning on kodustest tingimustes komposteeritav. Taim on lihtsasti ja kiiresti kasvatatav ning sobib ka kasvuhoonesse. Luffa käsn on tõeliselt minimalistlik pesuvahend, mida on lihtne valmistada ning mille valmistamine ei vaja keerulist töötlemist. 

Milleks luffa käsna kasutada võib? 

Luffa pesukäsn sobib suurepäraselt ihu pesemiseks. Kiuline struktuur aitab tekitada vahtu ning õrnalt nahka koorides eemaldada surnud naharakke ja muud mustust. Masseerides käsnaga nahka aitab see ergutada vereringet. Selja pesemiseks sobib hästi pikema kujuga käsn, mille mõlemasse otsa on kinnitatud mõlema käe jaoks paelad. Samas võib luffa käsna kasutada ka nõudepesusvammi või mujal majapidamises koristamisel erinevate pindade puhastamiseks. Luffa svammi lõike võib kasutada minimalistliku seebi alusena.

Kuidas luffa käsna kasutada?

Tee luffa sooja vee all märjaks ning kasuta nagu tavalist pesusvammi õrnalt vastu nahka hõõrudes ja kergelt ringikujuliste liigutustega nahka masseerides. Käsna võib kasutada nii pesuvahendiga kui ka ilma. Enne esimest kasutamist leota käsna mõnda aega soojas vees, et see muutuks pehmemaks. 

Kuidas luffa käsna eest hoolitseda, et see kauem vastu peaks?

Loputa käsna peale igakordset kasutamist eelistatavalt sooja vee all ning aseta jahedasse ja kuiva, hea õhuringlusega kohta kuivama (vanniäär, dušinurk või -kabiin võib selleks olla liiga niiske). Korralik kuivatamine aitab vältida bakterite kasvu. Selleks, et käsn ei muutuks ebahügieeniliseks (pidevalt niiske pind on soodne keskkond bakterite kasvuks) ning kauem vastu peaks on soovitatav seda regulaarselt puhastada (regulaarse kasutamise korral vähemalt iga paari nädala tagant). Puhastamiseks piisab käsna leotamisest 2-5 minutit kuumas või keevas vees või 10%-lises vee ja valgendaja lahuses. Luffa käsna võib kõrgemal temperatuuril pesta ka pesumasinas või nõudepesumasinas. Regulaarne puhastamine aitab oluliselt pikendada käsna eluiga. 

Kui kaua luffa käsna kasutada saab?

Luffa käsna kasutamise iga sõltub peamiselt sellest kui tihti ning milleks ja kuidas seda kasutatakse. Regulaarsel puhastamisel ja desinfitseerimisel võib luffa käsna kasutada nii kaua kui see vastu peab. Ilma puhastamiseta on käsn soovitatav välja vahetada iga kolme või nelja nädala tagant (sama soovitus kehtib ka teiste pesusvammide puhul) vältimaks bakterite vohamist ja sattumist svammilt nahale. 

Jaga seda artiklit:

Soovid luffat ise järgi proovida? Tutvu valikuga meie veebipoes:

>> Vaata kõiki tooteid kategoorias käsnad ja svammid

Lisa kommentaar