You are currently viewing Looduslik seep vs sünteetiline seep – kumba eelistada ja miks?

Looduslik seep vs sünteetiline seep – kumba eelistada ja miks?

Võrdleme omavahel loodusliku ja sünteetilse koostisega seebi peamisi omadusi ning selgitame välja kumb on tegelikult parem oma hügieeni eest hoolitsemiseks.

Seep on üks tavapärasemaid ja enamlevinud hügieenivahendeid, mida enamus meist kasutab igapäevaselt, olgu siis vedel- või tükiseebina, loodusliku või sünteetilise koostisega. Seep on seep. Või kas ikka on? Mis vahe on üldse looduslikul ja sünteetilisel seebil ning kumba eelistada igapäevaseks hügieeniks?

Looduslik seep

Looduslik seep on leelise ja looduslikku päritolu taimsete õlide või loomsete rasvade baasil valmistatud traditsiooniline puhastusvahend. Teisiti öeldes on seep leelisega töödeldud rasvhapete sool. Looduslik seep on ühtlasi maailm vanim puhastusvahend, milla valmistamise ja kasutamise ajalugu ulatub aastatuhandete taha. Vanasti kasutati seebi valmistamiseks leelisena puutuhka, kaasajal on tuhk asendatud seebikivi ehk naatriumhüdroksiidiga (sodium hydroxide). Taimsete õlidena kasutatakse oliivi-, kookose-, palmi-, päevalille-, avokaado-, kanepiseemne- ja teisi taimedest saadud õlisid. Samas võib looduslik seep olla valmistatud ka loomse rasva baasil.

Sünteetiline seep

Sünteetiline seep on loodusliku seebi edasiarendus, olles tegelikult seebilaadne toode. Inglise keeles nimetatakse selliseid seepe sihilikult erinevate terminitega nagu cleansing barbeauty bar jne, et eristada neid looduslikust seebist. Sünteetilised seebid on valmistatud sünteetilise pesuaine baasil, milleks enamasti on erinevad sulfaadid nagu sodium laureth sulfatesodium lauryl sulfateammonium lauryl sulfate. Siia hulka kuuluvad enamus tööstuslikult valmistatud nii-öelda laiatarbe seepe (Dove, Palmolive, Nivea, Fa jne).

Koostis

Nagu juba eespool viidatud on looduslik seep enamasti 100% loodusliku koostisega sisaldades erinevaid taimseid õlisid, aga ka erinevaid võideid, savisid, ravimtaimeid jne. Sünteetiline seep seevastu, sisaldab suuremal või vähemal määral erinevaid sünteetilisi koostisaineid. Võrdleme lähemalt kahte juhuslikult valitud seepi – üks loodusliku, teine sünteetilise koostisega.

Looduslik seepSodium Olivate, Sodium Laurus Nobilate, Aqua, Glycerin

Sünteetiline seepSodium Tallowate, Sodium Cocoate, Aqua, Glycerin, Parfum, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Octyldodecanol, Sodium Thiosulfate, Sodium Chloride, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate, Disteardimonium Hectorite, Methyl Benzoate, Benzyl Alcohol, Limonene, CI 77891

Valitud looduslik seep koosneb neljast koostisosast – seebistatud looduslikud oliivi- ja loorberiõlid, vesi ja glütseriin. Seebi valmistamiseks kasutatud naatriumhüdroksiid ei ole pakendile märgitud, sest valmistoode seda ei sisalda ning kogu naatriumhüdroksiid on seebi valmistamise käigus ära kasutatud.

Sünteetiline seep koosneb 17 erinevast koostisosast, millest enamik on sünteetilist päritolu. Lisaks seebistatud kookosõlile ja veele on selle valmistamiseks kasutatud loomset päritolu rasva ja sellest saadud glütseriini ning mitmeid lisaaineid nagu emulgaatorid, kelaadid, säilitusained, värviaine ja parfüüm. Mõned koostisained on potentsiaalselt allergeense, kantserogeense või toksilise toimega (EDTA, Methyl Benzoate, Benzyl Alcohol, CI 77891)(1, 2).

Sünteetilised koostisosad on odavamad ning võimaldavad toota suurtes kogustes võimalikult väikeste kulude juures. Samamoodi on odavam loomset päritolu rasvaine kasutamine, mis sageli on toiduainetööstuse üks jääkprodukte, kui taimsete õlide kasutamine seebi tootmisel. Kvaliteedi osas on aga odavam harva parem kui kallis. Rääkimata sünteetiliste ainete võimalikust mõjust meie organismile. Sünteetilised seebid sisaldavad sageli kunstlikke lisaaineid (parabeenid, petrokemikaalid, kunstlikud lõhna- ja värviained, ftalaadid jmt), mis suuremates kogustes võivad omada kahjulikku mõju organismile ja meid ümbritsevale keskkonnale.

Puhastusvõime ja hügieenilisus

Puhastusvõime ja hügieenilisuse osas looduslikul ja sünteetilisel seebil suuri erinevusi ei ole. Oma põhieesmärgi, puhastamise osas on looduslik ja sünteetiline seep üsna võrdsed. Seebi puhastusvõime tuleneb otseselt seebi koostises olevast puhastusainest. Käte- ja kehapesuks mõeldud seepide puhul ei ole parem mitte tugevam ja tõhusam puhastusvahend, vaid pigem vastupidi, õrnema ja leebema toimega vahend, mis ei kahjustaks liigselt nahka ega selle mikrofloorat. Kuigi antud näite puhul seepidel puhastusvõime osas erilist vahet ei ole, kaldub ka selles osas eelistus pigem loodusliku koostisega seebi poole.

Nahasõbralikkus

Seebi nahasõbralikkus sõltub mitmest erinevast faktorist nagu keemiline koostis, pH tase, seebis kasutatava puhastusaine kontsentratsioon ja tugevus. Looduslik seep on oma leeliselise koostise tõttu aluselise pH tasemega (pH tase 8-10), samal ajal kui naha enda loomulik pH tase on pigem kergelt happeline. Sünteetiliste seepide pH varieerub seebis kasutatavast puhastusvahendist ja lisaainetest sõltuvalt kergelt happelisest tugevalt aluseliseni (pH tase 4,5-12,5).

Kõrge aluselise pH tasemega seep võib mõjuda nahka kuivatavalt ja ärritavalt. Seebi mõju tasakaalustamiseks lisatakse nende koostisesse nahka niisutavaid ja pH taset balansseerivaid koostisaineid. Looduslike seepide puhul on sellisteks aineteks taimsed õlid ja ekstraktid, erinevad võided (kakaovõi, sheavõi), savid. Sünteetiliste seepide puhul erinevad sünteetilised stabilisaatorid ja emulgaatorid.

Seega kõrgem aluseline pH tase ei tähenda automaatselt loodusliku seebi väiksemat nahasõbralikkust, hinnata tuleb kogu seebi keemilist koostist. Looduslikku seepi on kasutatud aasta tuhandeid. Uuringud on näidanud, et seebi kasutamisest tulenev lühiajaline naha pH taseme tõus ei oma pikaajalist mõju naha pH tasemele ja selle regulatsioonile (3). Sünteetiliste seepide puhul on paraku sünteetiliste koostisosade pikaaegne mõju veel teadmata.

Kasutusmugavus

Kasutusmugavuse mõttes pole looduslikul ja sünteetilisel seebil erilist vahet, eriti kui mõlemad on tahkel kujul. Väike erinevus võib siiski tulla seebi kujust. Nii looduslikke kui ka sünteetilisi seepe leidub väga erinevates formaatides ja kujudega. Sünteetilised seebid, mida enamasti valmistatakse tööstuslikult, on üldjuhul kaubanduslikul eesmärgil voolujoonelisema ja kaunima väljanägemisega kui looduslikud seebid, mis tihti valmivad käsitööna. Kuid väljanägemine on puhtalt maitse küsimus ning voolujoonelisus ei pruugi alati olla parem, vastupidi, võib muuta seebi ka hoopis halvemini käsitletavaks.

Pakend

Pakendi puhul on eelkõige oluline selle keskkonna mõju, nii selle valmistamiseks kulunud resursside hulk, aga ka see, mis saab pakendist peale toote kasutamist ning kui lihtne on selle ümbertöötlemine või taaskasutusse võtmine.

Looduslik seep on enamasti pakendatud lihtsasse paberist või kartongist pakendisse, mis on kergesti taaskäideldav, paremal juhul ka biolagunev ning kodustes tingimustes komposteeritav. Väiketootjate poolt valmistatud looduslikud käsitööseebid võivad mõnikord olla saadaval ka pakendivabalt.

Tööstuslikult valmistatud sünteetilised seebid on valdavalt samuti pakendatud paberist või kartongist pakendisse, kuid need ei pruugi olla päris sama keskkonnasõbralikud kui pakendid, mida kasutatakse looduslike seepide puhul (erinevus kasutatavates trükivärvides, pakendi koostises jmt). Paberist ja kartongist pakendi kõrval leidub paraku hulgaliselt ka plastpakendisse pakendatud sünteetilisi seepe.

Valmistamisviis

Loodusliku koostisega seebid on enamasti valmistatud käsitööna väikestes kogustes väiketootjate poolt. Sünteetilised seebid seevastu on enamasti valmistatud tööstuslikult suurtes kogustes suurte hargmaiste korporatsioonide poolt. Taoline masstootmine omab kahtlemata ka suuremat keskkonnamõju, rääkimata sotsiaalsetest mõjudest nagu töötajate madal palk, kehvad töötingimused jmt. Käsitööseepi tarbides aga aitad toetada kohalikku väikeettevõtlust.

Kokkuvõte

Loodusliku seebi üheks peamiseks eeliseks sünteetilise seebi ees on 100% looduslik koostis. Lisaks sellele on looduslik seep ka keskkonnasõbralikum. Looduslik seep ei vaja keerulist pakendit ning enamasti piisab lihtsasti taaskäideldavast või biolagunevast paber- või kartongpakendist. Looduslik seep on valmistatud käsitööna väikeettevõtja poolt, samas kui sünteetilised seebid on enamasti valmistatud masstootena suurte hargmaiste korporatsioonide poolt. Seega eelistades looduslikku seepi väldid asjatut ja liigset kokkupuudet erinevate sünteetiliste ühenditega, aitad säästa keskkonda ning toetad väiketootmist.

(1) EWG Skin Deep andmebaas. https://www.ewg.org/skindeep/
(2) PubChem andmebaas. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/
(3) Takagi, Y., et. al. (2014), “The Long-Term Use of Soap Does Not Affect the pH-Maintenance Mechanism of Human Skin” Skin Research and Technology, 21(2):144-8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25073884/

Jaga seda artiklit:

Valik loodusliku koostisega seepe meie veebipoes:

Lisa kommentaar