You are currently viewing Luffa, merekäsn, sisal – millest on tehtud looduslik pesusvamm või nuustik?

Luffa, merekäsn, sisal – millest on tehtud looduslik pesusvamm või nuustik?

Looduslik pesusvamm, käsn või nuustik on keskkonnasõbralik ja plastivaba alternatiiv tavalisele sünteetilisest materjalist svammile. Luffa, merekäsn ja sisal on mõned enamlevinud looduslikud materjalid, millest saab valmistada suurepäraseid pesusvamme. Mis on nende materjalide omadused ja millist svammi valida?

Luffa

Luffa pesukäsnad laual
Luffa nõudepesusvamm
Luffa käsn nööriga

Luffa pesukäsn on valmistatud käsnkõrvitsa ehk luffa (enamasti Luffa aegyptiaca või Luffa acutangula) viljast. See on enamasti troopilises ja subtroopilises kliimas kasvav kurgiliste perekonda kuuluv suure kurgi või suvikõrvitsa laadse viljaga taim. Vilja valmides ja kuivades jääb sellest järgi tugev kiuline sõrestikku meenutav viljakeha, mida on võimalik erinevatel viisidel töödelda – lõigata, kokkupressida, õmmelda, saades nii erinevates formaatides pesusvamme. Töötlemata luffa on seest õõnsa, tavaliselt kolme või nelja seemnekojaga silindrilise kujuga torujas moodustis, mida on esialgu üsna raske ettekujutada pesukäsnana, kuid siiski toimib see käsnana suurepäraselt. Kokkupuutes veega muutub luffa pehmeks ning seda on võimalik ise koduste vahenditega endale meelepärasesse formaati või suurusesse lõigata või vormida. Soovi korral võid toru lamedaks pressida, väikesmateks seibideks lõigata või kasuta matšalkana selja pesuks. Luffa pesukäsna sobib kasutada nii keha pesemiseks, mustuse ja surnud naharakkude koorimiseks jalgadelt või kehalt, nõudepesusvammina või üldise küürimissvammina majapidamises. Samuti saab sellest suurepärase ja minimalistliku seebialuse. Tugeva kiulise struktuuriga luffa on kuivana kõva, kare ja kooriva toimega sobides suurepäraselt ka näiteks naha koorimiseks või tugevamaks küürimiseks. Märjana muutub aga luffa pehmeks, sobides ka õrnemale nahale. Luffast käsn on biolagunev ning sobib kodustes tingimustes komposteerimiseks.

Milleks kasutada? Keha ja jalgade puhastamiseks, naha koorimiseks, nõudepesusvammina, küürimissvammina majapidamises

Omadused: Pehmus ★☆☆ 1/3 | Kooriv toime: ★★★ 3/3 | Vahutavus ★★★ 3/3

Merekäsn

Looduslik merekasnast pesusvamm 2 e1655202433137
Looduslik merekasnast pesusvamm e1655202406643
Looduslik merekäsnast pesusvamm nööriga

Merekäsnast pesusvamm on nagu nimigi ütleb valmistatud ookeanides ja Vahemeres elutsevast merekäsnast. Merekäsna kasutamine svammina ja hügieenivahendina on sajanditevanune praktika, mida viljelesid nii vana kreeklased kui ka roomlased. Sama vana on käsnade kasvatamise ja merest korjamise traditsioon. Käsna pehme ja poorne struktuur teeb selle hästi vett imavaks, olles samas piisavalt pehme ka kõige õrnema naha jaoks. Selline käsn sobib suurepäraselt vahu tekitamiseks ning vee imamiseks, kuid ei ole oma pehmuse tõttu kõige parem naha koorimiseks. Merekäsnast svamm sobib kasutamiseks eelkõige keha pesemiseks, sealhulgas näo ja väikelaste tundliku naha puhastamiseks. Merekäsnast svamm on biolagunev ning sobib ka kodustes tingimustes komposteerimiseks. Vastutustundlikult ja jätkusuutlikult kasvatatavad merekäsnad on kiiresti taastuvad ning keskkonda ja mereökosüsteeme mittekahjustava mõjuga, kuid kuna tegemist on sisuliselt vees elava elusorganismiga ei pruugi see olla parim valik veganitele. 

Milleks kasutada? Keha ja näo puhastamiseks, laste- ja väikelaste naha puhastamiseks, meigi eelaldamiseks

Omadused: Pehmus ★★★ 3/3 | Kooriv toime: ★☆☆ 1/3 | Vahutavus ★★★ 3/3

Sisal

pexels karolina grabowska 5240752 e1654627533986
CrollDenecke sisalist pesusvamm roos 2
pexels karolina grabowska 5240732 scaled e1657820511399

Sisalist svamm või nuustik on valmistatud sisali taime (Agave sisalana) kiust. Agaaviliste sugukoda kuuluv sisali taim kasvab looduslikult Mehhikos, kuid on kultiveeritav mitmel pool mujal maailmas troopilises ja subtroopilises kliimas (Hispaania, Marokko, Aafrika, Hiina, India, Brasiilia, Kesk- ja Lõuna-Ameerika, Kagu-Aasia, Mikroneesia ja Polüneesia). Taime kuivatatud leheroogudest saadavat tugevat kiudu on traditsiooniliselt kasutataud nööri ja kõie punumiseks, millest omakorda valmistatakse riideid, jalanõusid, peakatteid, kotte, vaipu, paberit. Sisalist svamm või nuustik on vastupidav, kootud või heegeldatud kangast meenutava tekstiilse struktuuriga. See sobib kasutamiseks eelkõige keha pesemiseks aga ka majapidamises puhastuslapina. Tugev kiud sobib ka naha koorimiseks, kuid on samas piisavalt õrn ka tundlikuma naha jaoks. Sisalist svamme leidub eri formaadis ja suuruses tavalisest lihtsast lapist pesukinnasteni. Keha pesemiseks on hea valik ka sisalist seebikott, mis sobib üheaegselt kasutamiseks nii savammina kui ka seebi hoiustamiseks. Kuna tegemist on naturaalse taimse materjaliga, siis sobib see hästi ka veganitele, on biolagunev ning kodustes tingimustes komposteeritav.

Milleks kasutada? Kogu keha ja näo puhastamiseks, naha koorimiseks, majapidamises puhastuslapina

Omadused: Pehmus ★★☆ 2/3 | Kooriv toime: ★★☆ 2/3 | Vahutavus ★★☆ 2/3

On aeg aeg jätta hüvasti oma vana sünteetiline pesusvammiga ning vahetada see välja loodusliku alternatiivi vastu. Luffast, sisalist ja merekäsnast pesusvammid toimivad samal põhimõttel nagu harjumuspäraseks saanud sünteetiline svamm, kuid on 100% looduslikku päritolu ning ei tekita keskkonda kahjustavaid jäätmeid ega mikroplasti, olles nii parem valik sinu kehale kui ka keskkonnale. 

Lisa kommentaar