You are currently viewing Kuidas seebi abil kodus plastjäätmeid vähendada?

Kuidas seebi abil kodus plastjäätmeid vähendada?

Seep on lihtne ja minimalistlik, kuid samas mitmekülgne ja suurepärane puhastusvahend, nii isikliku hügieeni pidamiseks kui ka majapidamises puhtuse tagamiseks. Järgnevalt mõned lihtsad näited ja nipid erinevatest viisidest, kuidas seebi abil oma plastitarbimist vähendada.

Käte pesemiseks kasuta kodus plastpakendis vedelseebi asemel loodusliku koostisega tahket seepi. Hügieeni osas ei ole mingit vahet kas seep on vedelal või tahkel kujul ning tahke seep ei ole kuidagi vähem sanitaarne kui vedelseep, märksa olulisem on õige kätepesuviis ja sagedus. Kui tahke seep on enamasti pakendatud lihtsasse paber või kartongpakendisse, siis vedelseep on enamasti plastikpakendis. Kasutades vedelseebi asemel tahket seepi väldid seega plastikut, kuid sellele lisaks on tahke seep ka ökonoomsem. Vedelseebi peamiseks koostisosaks on vesi, ehk teisisõnu, vedelseep on puhastusaine veega lahjendatud kontsentraat. Tahkes seebis seevastu on puhastusaine konsentreeritud kujul, mistõttu on selle transport ja hoiustamine märksa säästlikum ja ökonoomsem.

Keha pesemiseks kasuta dušigeeli asemel loodusliku koostisega tahket kehaseepi. Selleks sobivad hästi külmpressi meetodil valmistatud seebid, mille koostisesse on täiendavalt lisatud erinevaid taimseid eeterlikke õlisid, ürte ja mineraalseid savisid. Selliselt valmistatud seep puhastab nahka, pakkudes samal ajal nahale toitaineterikast ja niisutavat hoolitsust.

Valmista ise tahkest seebist vedel käte- või kehapesuvahend.
Käte- või kehapesuks sobivat vedelseepi saad ka ise tahkest seebist kodustes tingimustes valmistada. Selleks sobib mistahes loodusliku koostisega tahke seep (eelista loodusliku koostisega seepi, sünteetilised seebid ei pruugi selleks sobida). Tahkest seebist vedela konsentraadi valmistamiseks toimi järgnevalt:
1. Lõigu või riivi seep väiksemateks viiludeks või seebipuruks. Võid selleks kasutada näiteks tavalist juusturiivi või kartulikoorimisnuga. Mida peenem puru, seda lihtsamini ja kiiremini saab seda ka vedeldada.
2. Aseta tükeldatud seep potti ja lisa keedukuuma vett (umbes 1 liiter vett 100 grammi seebi kohta, kui segu jääb esialgu liiga paks võid vett alati juurde lisada kuni sobiva konsistentsi saavutamiseni).
3. Kuumuta ja sega saadud segu kuni seebi täieliku sulamiseni.
4. Jäta segu jahtuma.
5. Mikserda jahtunud segu veel korra miksriga läbi ning vala pudelisse või dosaatorisse. Dosaatori kasutamise korral valmista segu pigem vedelam, sest liiga paks segu võib dosaatori pumba ummistada.

Raseerimiseks kasuta raseerimisgeeli või -vahu asemel spetsiaalse koostisega raseerimisseepi. Ideaalne raseerimisseep on tihke ja kreemise vahuga. Põhimõtteliselt võid raseerimiseks kasutada ka mistahes muud tavalist keha pesemiseks sobivat loodusliku koostisega seepi. Oluline, et see tekitaks piisavalt vahtu. Kõige paremini sobivad raseerimiseks seebid, mille koostises on antibakteriaalse ja põletikuvastase ning nahka rahustava toimega koostisosad (nt teepuuõli, eukalüptiõli).

Juuste pesemiseks kasuta vedelšampooni asemel tahket šampooni ja palsamit (tahkete šampoonide ja nende kasutamise kohta leiad rohkem infot siit).

Nõude pesemiseks kasuta tavalise nõudepesuvahendi asemel loodusliku koostisega spetsiaalset nõudepesuseepi või mõnda lihtsamat oliivi- või kookosõliseepi (selleks sobib suurepäraselt näiteks Marseille seep, mille kohta võid pikemalt lugeda siit). Mida vähem erinevaid koostisosasid, seda parem (mõnede seepide koostises olevad eeterlikud õlid võivad sissevõtmisel olla kergelt toksilise toimega). Seepi võib määrida otse nõudepesu shvammile või -harjale või valmistada seebist kontsentraati (25 grammi seepi 1 liitri vee kohta) ja kasuta seda nagu tavalist nõudepesuvahendit. Sünteetilise nõudepesusvammi asemel kasuta loodusliku koostisega luffa pesukäsna ja/või tampico harjastega puitharja.

Seep sobib suurepäraselt ka riiete pesemiseks (millega pesti pesu enne pesupulbri leiutamist? – ikka seebi või leelisveega). Käsitsi pestes võid seepi otse riidele hõõruda. Masinpesu korral valmista lihtne seebilahus ja lisa enne pesemist masinasse nagu tavalist pesuvahendit. Paremini sobivad jällegi lihtsama koostisega seebid nagu näiteks tavaline oliiviõliseep (näiteks Marseille seep). Kontsentraadi valmistamiseks riivi 25 grammi seepi ning lahustada see 1 liitris keevas vees, millele võid täiendavalt lisada 15 grammi soodat (toimib vee pehmendajana) ja veidi äädikat (toimib kanga pehmendajana). Lõhnastamiseks võib segule lisada ka mõned tilgad enda poolt valitud eeterlikku õli.

Majapidamises võid seepi kasutada lihtsa isetehtud plekieemaldus- ja üldpuhastusvahendina nii üldpindade, mööbli kui ka näiteks akende puhastamiseks. Hõõru seepi otse määrdunud pinnale või kasuta konsentraadina (25 grammi seepi 1 liitri vee kohta, soovi korral lõhnastamiseks lisada enda poolt valitud eeterlikku õli). Oliiviõliseep sobib muuhulgas hästi ka hõbeda ja teiste väärismetallide puhastamiseks.

Need on mõned näited viisidest, kuidas seebi abil kodus plastjäätmeid vähendada ja samas ka raha kokku hoida. Seep kui universaalne puhastusvahend sobib nii hügieeni ja keha eest hoolitsemiseks kui ka puhastusvahendiks majapidamises. Tarbimisele suunatud maailm on meile selgeks teinud, et vajame igaks toiminguks eraldi spetsiaalset toodet, minevikukogemus õpetab, et enamasti piisab ka palju vähemast ja mõnikord vähem ongi rohkem.

Plastikust ja ühekordselt kasutatavate plastikpakendite probleemist võid pikemalt lugeda siit. Valiku plastikuvabasid seepe leiad meie veebipoest #plastivaba sildi alt.

Sulle võivad huvi pakkuda ka järgnevad tooted meie e-poest:

Vaata kõiki tooteid kollektsioonis Kodu >>>

Lisa kommentaar