Kuidas seebi abil kodus plastjäätmeid vähendada?

Kuidas seebi abil kodus plastjäätmeid vähendada?

Seep on lihtne ja minimalistlik, kuid samas mitmekülgne ja suurepärane puhastusvahend, mis ühtlasi aitab vähendada ka plastikjäätmeid. Järgnevalt mõned lihtsad näited ja nipid, kuidas seebi abil kodus plastjäätmeid vähendada.

  • Käte pesemiseks võid kodus plastikpakendis vedelseebi asemel julgelt kasutada loodusliku koostisega tahket seepi. Arvamine, et tahke seep on vähem sanitaarne kui vedelseep ei pea tegelikkuses paikka, märksa olulisem on õige kätepesuviis ja sagedus.
  • Keha pesemiseks kasuta dušigeeli asemel loodusliku koostisega kehaseepi. Selleks sobivad hästi külmpressi meetodil valmistatud seebid, mille koostisesse on täiendavalt lisatud erinevaid taimseid eeterlikke õlisid, ürte ja mineraalseid savisid. Selliselt valmistatud seep puhastab nahka, pakkudes samal ajal nahale toitaineterikast ja niisutavat hoolitsust.
  • Raseerimiseks kasuta raseerimisgeeli või -vahu asemel spetsiaalse koostisega raseerimisseepi. Põhimõtteliselt võid raseerimiseks kasutada ka mistahes muud tavalist keha pesemiseks sobivat loodusliku koostisega seepi. Oluline, et see tekitaks piisavalt vahtu. Kõige paremini sobivad raseerimiseks seebid, mille koostises on antibakteriaalse ja põletikuvastase ning nahka rahustava toimega koostisosad (nt teepuuõli, eukalüptiõli).
  • Juuste pesemiseks kasuta vedelšampooni asemel tahket šampooni ja palsamit (tahkete šampoonide ja nende kasutamise kohta leiad rohkem infot siit).
  • Nõude pesemiseks kasuta tavalise nõudepesuvahendi asemel loodusliku koostisega oliivi- või kookosõliseepi (selleks sobib suurepäraselt näiteks Marseille seep, mille kohta võid pikemalt lugeda siit). Mida vähem erinevaid koostisosasid, seda parem (mõnede seepide koostises olevad eeterlikud õlid võivad sissevõtmisel olla kergelt toksilise toimega). Seepi võib määrida otse nõudepesu shvammile või -harjale või valmistada seebist kontsentraati (25 grammi seepi 1 liitri vee kohta) ja kasuta seda nagu tavalist nõudepesuvahendit.
  • Seep sobib suurepäraselt ka riiete pesemiseks (millega pesti pesu enne pesupulbri leiutamist? – ikka seebi või leelisveega). Käsitsi pestes võid seepi otse riidele hõõruda. Masinpesu korral valmista lihtne seebilahus ja lisa enne pesemist masinasse nagu tavalist pesuvahendit. Paremini sobivad jällegi lihtsama koostisega seebid nagu näiteks tavaline oliiviõliseep (näiteks Marseille seep). Kontsentraadi valmistamiseks riivi 25 grammi seepi ning lahustada see 1 liitris keevas vees, millele võid täiendavalt lisada 15 grammi soodat (toimib vee pehmendajana) ja veidi äädikat (toimib kanga pehmendajana). Lõhnastamiseks võib segule lisada ka mõned tilgad enda poolt valitud eeterlikku õli.
  • Majapidamises võid seepi kasutada lihtsa isetehtud plekieemaldus- ja üldpuhastusvahendina nii üldpindade, mööbli kui ka näiteks akende puhastamiseks. Hõõru seepi otse määrdunud pinnale või kasuta konsentraadina (25 grammi seepi 1 liitri vee kohta, soovi korral lõhnastamiseks lisada enda poolt valitud eeterlikku õli). Oliiviõliseep sobib muuhulgas hästi ka hõbeda ja teiste väärismetallide puhastamiseks.

Plastikust ja ühekordselt kasutatavate plastikpakendite probleemist võid pikemalt lugeda siit. Valiku plastikuvabasid seepe leiad meie veebipoest #plastikuvaba sildi alt.

Lisa kommentaar

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Lisa ennast ootenimekirja We will inform you when the product arrives in stock. Just leave your valid email address below.
Email Quantity We won't share your address with anybody else.
×
×

Ostukorv