You are currently viewing Ökokosmeetika – keskkonnasõbralik naha- ja kehahooldus

Ökokosmeetika – keskkonnasõbralik naha- ja kehahooldus

Ökokosmeetika on viimase aja üks suurimaid ja kiiremini kasvavaid trende ilutööstuses. Järjest rohkem tarbijaid nõuavad tootjatelt hügieeni- ja kehahooldustooteid, mis oleksid valmistatud puhastest looduslikest koostisainetest, vabad ohtlikest kunstlikest lisaainetest ning võimalikult väikese mõjuga ümbritsevale looduskeskkonnale.

Mis on ökokosmeetika?

Lihtsustatult öeldes on ökokosmeetika (inglise keeles eco või eco-friendly) kosmeetikatoode, mis on minimaalse ökoloogilise jalajäljega, ökoloogiliselt puhas ning võimalikult väikese negatiivse mõjuga keskkonnale. Ökokosmeetika võib, kuid ei pruugi olla 100% looduslikku päritolu. Looduslikust koostisest olulisem on kasutatud koostisainete minimaalne mõju nii kasutajale kui ka keskkonnale tervikuna. Mõnikord võivad kunstlikud koostisained olla isegi väiksema keskkonnamõjuga kui nende looduslikud alternatiivid. Teisisõnu, kõik looduslik ei pruugi alati olla ökoloogiline ja ökoloogiline ei pruugi alati tähendada looduslikku. Ökokosmeetika võtab arvesse nii toote koostisosade päritolu kui ka nende võimalikku mõju nii kasutajale kui ka keskkonnale laiemalt ning seda kogu toote elutsükli jooksul.

Ökokosmeetika eelised

Miks eelistada ökokosmeetikat tavakosmeetikale? Kasutades ökokosmeetikat:

  • Väldid potentsiaalselt kahjulike kemikaalide ja toksiinide kasutamist. Sertifitseeritud ökokosmeetika on turvaline ning ei sisalda organismile või keskkonnale kahjulikke ühendeid.
  • Aitad kaitsta puhast loodust ja bioloogilist mitmekülgsust. Ökokosmeetika on valmistatud mahepõllumajanduslikult ja ökoloogiliselt jätkusuutlikult kasvatatud koostisosadest.
  • Seisad julmusevabade toodete eest, mida ei ole katsetatud loomade peal. Sertifitseeritud ökokosmeetika tooteid ei katsetata loomade peal.
  • Väldid geneetiliselt muundatud põllukultuure.
  • Väldid üleliigset ja asjatut prügi, sealhulgas plastikpakendeid.

Kuidas tõelist ökokosmeetikat ära tunda?

Kuna erinevate nö roheliste terminite ja sõnade (looduslik, mahe, orgaaniline, öko jne) tähendus ja kasutamine ei ole seadusega fikseeritud, võivad tootjad neid üsna vabalt oma enda äranägemise järgi kasutada. See tähendab, et ökotoodetena reklaamitud tooted ei pruugi tegelikkuses üldse kuigi keskkonnasõbralikud olla (praktikat, kus toodetele omistatakse turunduslikel eesmärkidel keskkonnasõbralikke omadusi, mida neil tegelikult ei ole, nimetatatakse rohepesuks).

Kuidas ära tunda tõelist ökokosmeetikat ja vältida rohepesu? Nagu eespool kirjeldatud, on tõeline ökokosmeetika koostiselt looduslähedane, püüdes samas olla ka võimalikult keskkonnasõbralik. Eelkõige ja miinimum versioonis tähendab see, et toode ei sisalda toksiine ega ole kasutajale (nagu ka keskkonnale) toksilise või mürgise mõjuga. Nagu juba eespool mainitud, ei tähenda see alati 100% looduslikku koostist, sest ka looduses leidub palju toksilisi ühendeid, vaid negatiivse mõjuga koostisosade vältimist ja asendamist väiksema mõjuga koostisosadega.

Teine oluline ökokosmeetika tunnus on ökoloogiliselt ehk mahepõllumajanduslikult (inglise keeles organic) kunstlike väetiste ja taimekaitsevahenditeta ning jätkusuutlikult kasvatatud koostisosade kasutamine. See tähendab, et ka ökokosmeetika valmistamine peab olema võimalikult loodussõbralik ja keskkonnahoidlik. Kahjuks on tarbijal koostisosade päritolu üsna keeruline iseseisvalt kontrollida ja usaldada tuleb tootja poolt esitatud väiteid.

Kolmas ökokosmeetika tunnus on toote pakend. Tõeline ökokosmeetika on ka pakendatud võimalikult keskkonnasõbralikku pakendisse. Selleks võib olla pakend, mis on valmistatud kergesti taaskäideldavatest materjalidest (näiteks paber, papp, kartong, puit, klaas, metallid, bioplastid), mis on looduses loomulikul teel kergesti ja kiiresti lagunevad või mida on lihtne ümbertöödelda. Oluline on ka minimaalse pakendi põhimõtte järgimine ehk toodete minimaalne pakendamine või võimaluse korral pakendivabana müümine.

Ökomärgised

Keskkonnasõbralike toodete lihtsamaks äratundmiseks on kasutusele võetud erinevaid ökomärgiseid, mida antakse välja rahvusvaheliste sertifitseerimisorganisatsioonide poolt. Ökomärgise saamiseks peab toode ning märgist taotlev tootja vastama kindlatele nõuetele ja standarditele, mida kontrollitakse regulaarselt märgise väljaandja organisatsiooni või institutsiooni poolt.

Eestis enamlevinud ökomärgised kosmeetikatoodetel on Euroopa Liidu ökomärgis (EU Ecolabel), Põhjamaade ökomärgis luik (Nordic Swan), Saksamaa ökomärgis sinine ingel (Der blaue engel), Ecocert COSMOS Organic ja Natural ökomärgised, Cosmebio ja NaTrue ökomärgised. (1)

Valides ökomärgisega toote võid kindel olla, et toode ja tootja on kontrollitud ning vastavad kõrgendatud rahvusvahelistele standarditele.

Eestis enamlevinud ökomärgised kosmeetikatoodetel: Põhjamaade luik, Sinine Ingel, Natrue, Ecocert, Cosmebio, EU ökomärgis
Eestis enamlevinud ökomärgised kosmeetikatodetel

(1) Levinumad ökomärgised Eestis. Keskkonnaministeerium. https://www.envir.ee/et/eesmargid-tegevused/keskkonnakorraldus/okomargis/levinumad-okomargised-eestis

Jaga seda artiklit:

Lisa kommentaar