You are currently viewing Imeliselt mitmekülgne Marseille seep

Imeliselt mitmekülgne Marseille seep

Marseille seep (originaalis Savon de Marseille) on Prantsusmaal Provence’i piirkonnas toodetav traditsiooniline looduslik taimne seep, mis on üle maailma tuntud oma heade omaduste, kõrge kvaliteedi ja erakordselt laia kasutusvaldkonna poolest.

Marseille seebi ajaloost

Marseille linnas ja lähiümbruses on oliiviõliseepi valmistatud juba sajandeid. Esimesed kindlad teated seebi valmistamisest Marseilles pärinevad 9. sajandist ning esimesed seebitöökojad tekkisid piirkonda 12. sajandil. 17. sajandi lõpuks oli Marseille seep saavutanud üleeuroopalise kuulsuse ning nõudlus selle järgi kasvas kiiresti. 1688. aastal kinnitati kuningas Louis XIV edikti alusel kvaliteedimärgisena seebi ametlik nimetus Savon de Marseille ning kehtestati ühtsed reeglid seebitootjatele garanteerimaks seebi kõrget kvaliteeti. Siit algas Marseille seebi tõeline tähelend ning selle tuntus laienes kiiresti üle kogu maailma. 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses tegutses Marseilles ja selle lähiümbruses juba üle saja seebitehase, mis kõik valmistasid traditsioonilist Marseille seepi.

Marseille seebi ülemaailmne tuntus ja populaarsus on kaasa toonud selle nimetuse ülekandumise ka mujal maailmas toodetud oliiviõli seepidele, mis ei pruugi olla valmistatud traditsioonilise retsepti või meetodite järgi. Palju on ka võltsinguid. Tihti on sellised seebid madalama kvaliteediga ja ei sisalda nõutud määral taimseid õlisid. Traditsioonilise ja algupärase Marseille seebi kaitsmiseks loodi 2011. aastal Marseille Seebitootjate Ühing (Union des Professionnels du Savon de Marseille), mis koondab endas tänapäevaks allesjäänud viite viimast Marseille seebitehast. Vaid Marseille Seebitootjate Ühingu liikmetel on õigus kasutada enda toodangu juures Marseille seebi nimetust. Traditsioonilise Marseille seebi tunneb ära Marseille Seebitootjate Ühingu liikmetele kuuluva spetsiaalse logo järgi.

Logo savon de marseille 2
Autentse Marseille seebi tähis, mille kasutamise õigus on üksnes Marseille Seebitootjate Ühingu liikmetel.

Marseille seebi koostis ja valmistamismeetod

Suurema osa oma ajaloost on Savon de Marseille nimetus tähistanud üksnes oliiviõli baasil valmistatud seepe, kuid aja jooksul on nimetus laienenud ka teistele Marseilles või selle lähiümbruses (Bouches-du-Rhône piirkond) taimsetest õlidest (kookose-, palmi-, seesami- ja maapähkliõlid) valmistatud seepidele. Kaasajal valmistatakse peamiselt kahte tüüpi Marseille seepi – rohelist värvi oliiviõliseepi ja valget palmiõliseepi.

Autentne Marseille seep on valmistatud 100% looduslikest taimsetest õlidest, ei sisalda loomseid koostisosi ega kunstlikke lõhna-, värvi- ja säilitusaineid. Kusjuures taimsete õlide sisaldus peab olema vähemalt 72% (sellist seepi tähistatakse ka sõnadega extra pur – eriti puhas). Sama oluline kui koostis on ka seebi valmistamismeetod, mis peab järgima traditsioonilist viieastmelist valmistamisprotsessi.

Marseille seebi valmistamiseks segatakse omavahel spetsiaalses suures pajas (chaudron) Vahemerest saadud puhas merevesi, oliiviõli (või muu taimne õli) ja naatriumhüdroksiid (traditsiooniliselt on selleks kasutatud meretaimedest saadud aluselist tuhka). Saadud segu kuumutatakse pajas kuni kümme päeva, loputades seda aegajalt puhta veega tekkinud jääkainete ja glütseriini eemaldamiseks. Valmis segu kallatakse spetsiaalsetesse vormidesse jahtuma, misjärel lõigatakse sobiva suurusega tükkideks ning tembeldatakse seebitootja tunnusega. Seep on lõplikult valmis, kui see on vormides täielikult tahkunud. Kogu protsess võib aega võtta kahest nädalast kuni ühe kuuni.

Lisaks kindlale koostisele, valmistamismeetodile ja värvile on Marseille seebi üheks tunnuseks ka traditsiooniline formaat. Marseille seepi on ajalooliselt valmistatud suurte ristküliku kujuliste kangide või kuupidena, mis oma suuruse järgi varieeruvad 100 grammist kuni paarikümne kiloni. Kaasajal valmistatakse Marseille seepi ka mugavama ja käepärasema kujuga väiksemas formaadis kaaluga 50 ja 100 grammi.

Marseille seebi kasutamisvõimalused

Marseille seep on tuntud oma mitmekülgsuse poolest. Taimse koostise ja kõrge õlisisalduse tõttu võib seda edukalt kasutada nii käte- kui kehapesuks, raseerimiseks, juuste pesemiseks kuid samuti ka nõude ja pesu pesemiseks või majapidamises üldpuhastusvahendina.

Marseille seepi võib kasutada igapäevaselt käte, keha või näo pesemiseks tavalise seebi, vedelseebi või dušigeeli asemel. Võrreldes sünteetilise seebi ja dušigeeliga on Marseille seep valmistatud 100% looduslikest koostisosadest (ei sisalda kustlikke lisaaineid), millest 72% moodustab oliivi- või palmiõli. Oma õrna koostise tõttu sobib Marseille seep kasutamiseks kõikide nahatüüpide korral, sealhulgas tundlik ja kergesti ärrituv nahk. Kuna seep on loodusliku koostisega ja ei sisalda allergeene, sobib see hästi ka allergikutele.

Kõrge õli sisalduse tõttu sobib Marseille seep hästi ka näo või keha raseerimiseks. Selleks tuleb esmalt raseeritav pind veega märjaks teha, hõõruda seep kätevahel vahule, ning tekkinud vahtu kasutada raseerimiseks.

Loodusliku koostise tõttu sobib Marseille seep suurepäraselt ka nõude pesemiseks. Seepi võib määrida otse nõudepesu shvammile või -harjale või valmista seebist lahus ja kasutada nagu tavalist nõudepesuvahendit.

Majapidamises võib Marseille seepi kasutada plekieemaldus- või üldise puhastusvahendina nii erinevate tekstiilide kui ka pindade puhastamiseks. Selleks võib määrdunud eseme või pinna otse seebiga kokku hõõruda, lasta 20-30 minutit seista ning loputada puhta veega. Alternatiivina võib seebist valmistada veega lahuse ning kasutada seda nagu tavalist pesuvahendit. Sobib hästi ka hõbeda ja teiste väärismetallide puhastamiseks.

Marseille seebist valmistatud lahust võib kasutada pesu pesemiseks käsitsi või pesumasinas mistahes kangaste puhul. Lahuse valmistamiseks riivi 150 grammi Marseille seepi peeneks puruks, lisa koos 60 grammi soodaga (võib valmistada ka ilma soodata, sooda toimib vee pehmendajana) 3-4 liitrisse keevasse vette ning segada kuni koostisosad on täielikult segunenud. Täiendavalt võib segule lisada ka veidi äädikat (äädikas toimib kanga pehmendajana). Valmis segu vala suletavasse korduvkasutatavasse anumasse. Enne igakordset kasutamist loksuta sette segamiseks. Efektiivsemaks plekieemalduseks võib puhast seepi enne pesu ka otse plekile hõõruda.

Oma antiseptiliste omaduste tõttu võib Marseille seepi kasutada ka keskkonnasõbraliku putuka- ja kahjuritõrjevahendina (aitab lehetäiliste ja väiksemate ämblike vastu). 20 grammist riivitud seebist ja 1 liitrist veest saadud lahust võib pihustada otse taimedele. Riidekappi asetatud seebitükk aga aitab vabaneda ja eemal hoida riidekoisid.

Järgnevalt mõned retseptid Marseille seebi lahuste valmistamiseks.

Nõudepesuvahend

Vaja läheb:
1 liiter vett
60 grammi Marseille seepi
3 teelusikat söögisoodat
3 teelusikat äädikat (valikuline)
3-6 tilka eeterlikku õli (valikuline)
Riidepesuvahend

Vaja läheb:
1 liiter vett
40 grammi Marseille seepi
1-2 supilusikat söögisoodat (valikuline)
1 supilusikas äädikat (valikuline)
3-6 tilka eeterlikku õli (valikuline)
Vedelseep

Vaja läheb:
0,5 liitrit vett
20-30 grammi Marseille seepi
3-6 tilka eeterlikku õli (valikuline)


Lahuse valmistamiseks toimi järgnevalt: keeda vesi, lisa riivitud Marseille seep, sega kuni seebi täieliku lahustumiseni, seejärel lisa ükshaaval ülejäänud koostisosad segu aeglaselt segades (söögisooda ja äädika lisamisel ole eriti ettevaatlik, sest ained võivad omavahel reageerida), lase jahtuda ning hoiusta korduvkasutatavas ja mugavalt kösitletavas anumas. Enne igakordset kasutamist võib olla vajalik segu loksutamine juhul kui seep kipub settima. Marseille seebi ja vee vahekorda võid vastavalt enda eelistustele muuta, suurendades või vähendades Marseille seebi kogust.

Jaga seda artiklit:

Autentne Marseille seep ajaloolisest Savonnerie du Midi seebivabrikust meie veebipoes:

>> Vaata teisi tooteid brändilt La Corvette

Lisa kommentaar