Seebiga viiruste ja bakterite vastu

Seebiga viiruste ja bakterite vastu

Käte regulaarne pesemine seebi ja veega on üks lihtsamaid ja efektiivsemaid vahendeid erinevate viiruste ja bakterite ning nende poolt põhjustatavate nakkushaiguste vastu. Miks see nii on ja kuidas seep meid kaitsta aitab?

Paljud viiruste ja bakterite poolt põhjustatud haigused levivad käte ja saastunud pindade kaudu. Ühelt poolt kanname oma kätega edasi omaenda organismist pärit pisikuid, teisalt korjame üles teiste poolt erinevatele pindadele ja esemetele jäetud pisikuid. Nii koguneb päeva jooksul kätele suurel hulgal erinevat mustust ja mikroorganisme, sealhulgas baktereid ning mõnikord ka viiruseid. Uuringud on näidanud, et meie kätel leidub igal ajahetkel keskmiselt 3200 erinevat bakterit enam kui 150 erinevast liigist, mida on enam kui kolm korda rohkem kui mujal naha pinnal (1).

Viiruste ja bakterite jaoks on nahk oma orgaanilise koostise ja struktuuri poolest suurepärane keskkond nii elus püsimise kui ka edasi kandumise mõttes. Kätele kogunenud viirused ja bakterid kanduvad kergesti edasi näole, sattudes sealt juba üsna kergesti edasi organismi. Uuringud on näidanud, et inimesed katsuvad oma nägu keskmiselt 23 korda tunnis ehk vähemalt korra iga kahe kuni viie minuti tagant, seda nii tahtlikult kui ka tahtmatult alateadvuslike refleksliigutuste kaudu (2).

Kõige efektiivsemalt eemaldab kätelt ja nahalt mustuse seep ja vesi. Seebis sisalduv pindaktiivne puhastusaine seob endasse kätel leiduva mustuse (sealhulgas bakterid ja viirused) ning voolav vesi uhub selle minema. Seep toimib kahel viisil. Esiteks hävitab see naha pinnal asuvad mõningad viirused ja bakterid, tungides läbi neid ümbritseva lipiididest (rasvarakkudest) koosneva pealiskihi ja lagundades need sisuliselt väiksemateks osadeks. Samas ei hävita seep kõiki baktereid ja viiruseid ning see ei ole ka seebi tegelik eesmärk. Hoopis olulisem on seebi toime pindaktiivse puhastusainena – seep seob vee abil endaga muidu vees mittelahustuvad mustuse ja muud osakesed, muutes need vees lahustuvateks ja veega kergesti eemalduvateks. (Seebi toimemehhanismist võid täpsemalt lugeda siit)

Seebiga viiruste ja bakterite vastu

Üksnes veega käte loputamine sama tulemust ei anna, sest käte ja naha pind on kaetud keha poolt eritatavate loomulike õlide ja rasvamolekulidega, millega mustus, bakterid ja viirused kergesti segunevad. Õlid ja rasv on teadupärast vees mittelahustuvad ning vett tõrjuva iseloomuga. Seetõttu ei pruugi üksnes veega pestes käsi päris puhtaks saada.

Kindlasti pole seebiga päris samaväärne ka desinfitseerimisvahendi kasutamine. Alkoholipõhised desinfitseerimisvahendid võivad küll tappa kätel olevad mikroorganismid, kuid ei eemalda neid füüsiliselt kätelt (rääkimata muust mustusest), mistõttu oleks esimesel võimalusel ikkagi soovitatav käsi pesta. Käte desinfitseerijat on soovitatav kasutada eelkõige juhul kui puudub võimalus käte pesemiseks.

Üsna oluline osa seebi toimest on ka korrektsel ja põhjalikul kätepesu viisil. Selleks, et käte pesemine oleks efektiivne peab see kestma vähemalt 20 sekundit ning hõlmama kõiki käe piirkondi.

Võib tunduda liialdatuna, kuid käte regulaarne pesemine võib reaalselt päästa sinu elu!

(1) Frier, N. et al. The influence of sex, handedness, and washing on the diversity of hand surface bacteria. Proceedings of the National Academy of Sciences Nov 2008, 105 (46) 17994-17999; https://www.pnas.org/content/105/46/17994

(2) Kwok, Y. et al. Face touching: A frequent habit that has implications for hand hygiene. American Journal of Infection Control, Volume 43, Issue 2, 112 – 114; https://www.ajicjournal.org/article/S0196-6553(14)01281-4/fulltext

Lisa kommentaar