Mis on tahke šampoon? Kuidas seda kasutada? Kuidas valida tahket šampooni? Siit leheküljelt leiad vastused kõikidele olulisematele tahket šampooni puudutavatele küsimustele.
Mis on tahke šampoon?
Tahke šampoon on juuste puhastamiseks mõeldud puhastusvahend, millel on tahke kuju. See toimib täpselt sama moodi nagu tavaline vedel šampoon, kuid ei sisalda vett ning selle toimeaine on kontsentreeritud kujul. Tahke formaat ja veevaba koostis annavad tahkele šampoonile mitmeid eeliseid, mida vedelal kujul šampoonil ei ole (pakendivabadus, keskkonnasõbralikkus, kaasaskantavus, kasutusmugavus).
Loe pikemalt artiklist: Tahke šampoon – mis see on ja kellele see mõeldud on.
Mille poolest erineb tahke šampoon tavalisest vedelšampoonist?
Tahke šampoon erineb vedelšampoonist nii koostise kui ka formaadi poolest. Tahketes šampoonides on vähem koostisaineid, nendes kasutatav puhastusaine on kontsentreeritud kujul ning need sisaldavad minimaalselt vett. Vedelšampoonid koosnevad 50-95% ulatuses veest ning erinevatest sünteetilistest puhastus- ja lisaainetest (värvi-, lõhna- ja säilitusained, emulgaatorid jmt).
Loe pikemalt artiklist: Tahke šampoon vs vedel šampoon.
Milliseid tahkeid šampoone on olemas?
Põhimõtteliselt võib eristada kahte tüüpi tahkeid šampoone – seebipõhised nö seep-šampoonid ja seebivabad (enamasti sünteetilise puhastusaine baasil valmistatud) tahked šampoonid.
Seebipõhised tahked šampoonid on valmistatud seebikivi ehk naatriumhüdroksiidi baasil ning sisaldavad toimeainena seebistatud taimseid õlisid või loomseid rasvu. Sisuliselt on tegemist juuste pesemiseks mõeldud seebiga. Seebipõhise šampooni eeliseks on lihtsam ja looduslikum koostis, miinuseks aga suurem kapriissus (tulemus sõltub rohkem juuksetüübist, pikkusest, veekaredusest jmt), mistõttu ei pruugi see kõigile sobida.
Seebivabad tahked šampoonid on valmistatud sünteetilise puhastusaine baasil, milleks enamasti on erinevad sulfaadi ühendid (näiteks Sodium Coco-Sulfate, Sodium Cocoyl Glycinate, Sodium Cocoyl Isethionate jt). Need on samad toimeained, mida kasutatakse ka vedelates šampoonides, mistõttu on sellised tahked šampoonid oma omadustelt rohkem sarnased tavašampoonile kui seebipõhine tahke šampoon. Peamine erinevus seebipõhise šampooniga võrreldes on pH tase – sünteetilise puhastusaine puhul ligikaudu 4.5-6.5, seebi puhul 8-10.
Mille poolest erineb seebipõhine tahke šampoon tavalisest seebist?
Peamine erinevus seebi ja seebipõhise tahke šampooni vahel on koostises ja koostisosade omavahelises proportsioonis. Erinevatel koostisosadel, sealhulgas taimsetel ja eeterlikel õlidel on erinev toime, mistõttu on tahkete šampoonide koostisesse valitud õlid, mis sobivad kõige paremini just juuste ja peanaha eest hoolitsemiseks. Seetõttu on ka üsna tavaline, et erinevate brändide tahketes šampoonides on palju sarnased koostisained nagu kookosõli, kanepiõli, jojobaõli, riitsinusõli, mis sobivad hästi just juuste hooldamiseks. Tahked šampoonid on enamasti spetsiaalselt formuleeritud sobimaks juuste pesemiseks, tavaline seep seevastu võib, kuid ei pruugi olla sobilik juuste pesemiseks.
Millised on tahke šampooni eelised vedelšampooni ees?
Tahke šampooni üheks peamiseks eeliseks vedelšampooni ees on keskkonnasõbralikkus, nii koostisosade kui ka valmistamisviisi mõttes. Tahket šampooni on lihtsam valmistada (võimalik valmistada ka kodustes tingimustes), see on enamasti valmistatud puhastest looduslikest koostisosadest ning pakendatud keskkonnasõbralikku lihtsasti taaskäideldavasse kartongist või paberist pakendisse. Vedelšampoon seevastu sisaldab enamasti mitmeid kunstlikke lisaaineid (suure vee sisalduse tõttu on näiteks vajalik säilitusainete lisamine) ning vedela koostise tõttu vajab see veekindlat pakendit (milleks enamasti on plastik). Samuti on tahke šampooni kasutamine ökonoomsem, mistõttu kestab see üldjuhul kauem kui sama kogus vedelšampooni.
Loe pikemalt artiklist: Tahke šampoon vs vedel šampoon

Kellele tahke šampoon mõeldud on?
Tahke šampoon on hea alternatiiv kõigile, kes hindavad puhast keskkonda ning looduslikku keha- ja juuksehooldust. Minimalistliku ja lihtsa formaadi tõttu on seda kerge ja mugav kaasas kanda, sobides eriti hästi lihtsust, mugavust ja mobiilsust hindavale tarbijale. Tahke šampoon sobib mistahes juustepikkuse ja -tüübi puhul ning erinevatele juustetüüpidele on väljatöötatud erineva koostise ja toimega šampoonid. Tahket šampooni võib edukalt kasutada ka erinevate juuste- või peanahaprobleemide korral (kõõm, follikuliit, kergesti ärrituv nahk, kuiv nahk jmt). Tahke šampoon sobib kõigile, soost, vanusest, juuste pikkusest ja tüübist olenemata.
Kuidas valida tahket šampooni?
Tahke šampooni valikul tuleb arvestada samade kriteeriumitega nagu tavalise vedela šampooni puhul – juuksetüüp (normaalsed versus rasused juuksed, kuivad või kahjustatud juuksed, paksud vs õhukesed juuksed jne) ja värvus, peanaha tundlikkus ning lõpuks on oluline osa ka isiklikel eelistustel ja isikuomadustel. Mõni leiab sobiva šampooni kiiresti, mõnel kulub rohkem aega ja katsetusi. Valiku hõlpsustamiseks oleme välja toonud mõned soovitused juuksetüübist lähtuvalt.
Kuivadele juustele ja kuivale peanahale sobivad niisutava toimega koostisosad nagu saialill, sheavõi, argaania-, avokaado-, jojoba-, oliivi- ja kookosõlid.
Õlistele juustele ja rasusele peanahale sobivad ph taset ja rasu tootmist balansseerivad toimeained nagu teepuu-, patšuli-, lavendli ja seedripuuõlid.
Kahjustunud juustele sobib elustava ja kaitsva toimega avokaado-, argaania-, lavendli-, seedripuu- ja jojobaõlid, saialill ja piparmünt.
Kergesti ärrituvale ja probleemsele peanahale sobivad põletikuvastased ja niisutavad saialill, teepuu-, eukalüptuse-, seedri-, patšuli ja lavendliõlid.
Kui sa ei tea oma juuksetüüpi või pole päris kindel, vali mõni universaalsema koostisega või normaalsetel juustele mõeldud tahke šampoon. Algajale ja esmakordselt tahke šampooniga tutvust tegijale võib olla lihtsam alustada seebivabast tahkest šampoonist. Seebipõhised tahked šampoonid on mõnevõrra kapriissemad, võivad vajada rohkem harjumist ning ei pruugi seetõttu kõigile sobida. Proovi julgelt erinevaid variante, vaid nii leiad just endale kõige paremini sobiva šampooni! Kõhkluste ja kahtluste korral küsi nõu meie klienditeeninduselt.
Kuidas tahket šampooni kasutada?
Tahke šampooni kasutamine on sama lihtne kui seebi kasutamine:
- Alusta juuste märjaks tegemisega. Vaht tekib pesuaine veega reageerides, mida rohkem vett, seda lihtsamini ja rohkem vahtu tekib.
- Tee tahke šampoon vee all märjaks. Vahu tekitamiseks võib šampooni hõõruda otse juustele või esmalt käte vahel vahuseks hõõruda ning seejärel kanda tekkinud vaht juustesse. Pikemate juuste puhul on lihtsam šampooni otse juustesse hõõruda.
- Pese tekkinud vahuga juukseid nagu teeksid tavalise šampooniga. Aja vaht juustes ühtlaselt laiali masserides kergelt peanahka ja juuksejuuri. Vajadusel lisa vett ja pesuainet, kuni kogu pea on ühtlaselt vahuga kaetud.
- Loputa hoolega! Seebipõhine tahke šampoon vajab veidi põhjalikumat loputamist, et pesta välja juustesse jäänud seebijäägid ning šampooni koostises olevad taimsed õlid.
- Vajadusel või soovi korral kasuta lisaks juuksepalsami või juukseloputusvahendit.
Kuidas ja millest tekib tahke šampooni vaht?
Tahked šampoonid sisaldavad puhastus- ja vahuainet nii nagu kõik teised puhastusvahendid ning ka vahutavad sama moodi. Seebipõhise tahke šampooni puhul on selleks aineks seep ehk seebistatud taimsed õlid (enamasti kookos-, palmi- või oliiviõli), sünteetilise tahke šampooni puhul erinevad sulfaadid (sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, ammonium lauryl sulfate) või naatriumsoolad (näiteks sodium cocoyl isethionate).
Kas tahke šampooniga pestes on vaja lisaks kasutada ka palsamit?
See sõltub juuste tüübist ja isiklikest eelistustest. Üldiselt niisutab looduslik tahke šampoon juukseid tunduvalt paremini kui tavaline sünteetiline šampoon, mistõttu väheneb vajadus täiendava niisutuse järele. Tavalises šampooni sisalduvad sünteetilised ained puhastavad juukseid liigselt, eemaldades muuhulgas juuste loomulikud õlid ja jättes juuksed kuivaks. Taimsete õlide poolest rikas tahke šampoon seevastu niisutab juukseid loomulikul teel toetades juuste ja peanaha loomulikku rasueritust. Kui siiski leiad, et juuksed vajavad täiendavalt palsami kasutamist, soovitame tavalise vedela juuksepalsami asemel proovida tahket palsamit.
Kas tahket šampooni võib kasutada ka värvitud juustega?
Jah, võib. Värvitud juustele sobib seejuures paremini seebivaba tahke šampoon. On olemas ka spetsiaalselt värvitud juustele mõeldud tahkeid šampoone, mis intensiivistavad juuste värvi ning pikendavad värvi kestust.
Miks jäävad juuksed peale tahke šampooniga pesemist imelikuks?
Seebipõhiste tahkete šampoonide ilmselt üheks enamlevinuks kaebuseks on, et juuksed jäävad peale pesemist imelikuks, rasuseks või vahaseks. Sellel võib olla mitu põhjust.
Üleminekuperiood. Kui tegu on tahke šampooni esmakordse kasutamisega, siis tuleb lihtsalt meeles pidada, et juuksed võivad vajada lühikest üleminekuperioodi, et harjuda uut tüüpi hooldusega. Olenevalt juustest võib see aega võtta paarist nädalast kuni paari kuuni.
Ebapiisav loputamine. Seebipõhise tahke šampooniga pestes on oluline juukseid põhjalikult loputada (eeliststavalt voolava vee all), et juustesse ei jääks seebi jääke. Šampooni otse juustesse hõõrumise asemel kasuta pesemiseks kätega tekitatatud vahtu, kandes selle ühtlaselt juustesse.
Mittesobivad koostisosad. Erinevad koostisosad mõjuvad erinevatele juustetüüpidele erinevalt. Koostisosad, mis sobivad hästi rasusetele juustele ei pruugi sama hästi sobida kuivadele juustele jne. Hästi sobiva šampooni leidmine võibki võtta rohkem aega ja katsetusi.
Kare vesi. Kare ehk mineraalide rikas vesi võib olulisel määral vähendada seebi ja seebipõhise tahke šampooni vahutavust ja puhastusvõimet. Seep reageerib karedas vees sisalduvate mineraalidega (enamasti kaltsium ja magneesium), moodustades mineraalsoolasid, mis on vees lahustumatud ja moodustavad kokkupuute pinnale sademe.
Kõikide eelnimetatud probleemide puhul võib kasu olla juuste täiendavast pesujärgsest töötlemisest loputusvahendi või palsamiga.
Kui tihti tahket šampooni kasutada võiks?
Põhimõtteliselt võid tahket šampooni kasutada iga päev nii nagu kasutaksid tavalist šampooni. Seega kui oled harjunud juukseid igapäevaselt pesema võid seda rahus edasi teha ka tahke šampooniga. Samas ei ole tahke šampooni puhul igapäevane pesu tegelikult üldse vajalik (tänu looduslikele õlidele püsivad juuksed kauem puhtad), mistõttu võib peale esialgset üleminekuperioodi juukseid pesta ka ülepäeviti või iga kahe-kolme päeva tagant.
Kui kaua üks tahke šampoon kestab?
Tahke šampooni kestvus sõltub kahest tegurist – kui tihti seda kasutatakse ja kuidas hoitakse. Kuna tahkes šampoonis on pesuaine kontsentreeritud kujul, siis kulub üheks pesukorraks šampooni vähem kui vedelašampooni puhul. Ühest tahkest šampoonist (umbes 100 grammi) peaks igapäevaseks kasutamiseks piisama keskmiselt kaheks-kolmeks kuuks (umbes 60-90 kasutuskorda). Oluline on ka tahke šampooni õige hoiustamine. Kasutuskordade välisel ajal tuleks vältida šampooni märjaks minemist, hoides seda kuivas ja lahtiselt. Vesises keskkonnas hakkab šampoon vee toimel lagunema ja muutub pehmeks.
Kui pikk on tahke šampooni säilivusaeg?
Vaatamata sellele, et tahked šampoonid ei sisalda kunstlikke säilitusaineid, säilivad enamik tahkeid šampoone vabalt üle aasta ja kauemgi veel. Säilivusaega on pikem kui šampooni hoiustada kuivas ja jahedas. Kasutamata tahket šampooni võib kasutada ka pakendil oleva säilivusaja mõõdudes, kuigi pikema aja jooksul võivad selle kvaliteet ja omadused olla vähenenud.
Kas tahket šampooni võib kasutada ka kehapesuks?
Seebipõhised tahked šampoonid on sarnase koostisega nagu seebid, mistõttu võib neid vabalt kasutada ka keha pesemiseks. Eriti mugav on see näiteks reisile minnes, sest ei pea kaasas kandma eraldi seepi ja šampooni vaid saab hakkama ühe tootega.
Täiendame käesolevat artiklit jooksvalt uute küsimustega. Kui sul on täiendavaid küsimusi, saad neid esitada artikli kommentaarides.
Jaga seda artiklit:
Valik tahkeid šampoone meie veebipoes:
>> Vaata kõiki tooteid kategoorias tahked šampoonid ja seep-šampoonid