Võrdleme omavahel dušigeeli ja loodusliku koostisega kehaseepi ning toome välja mõlema eelised ja miinused. Kumb on tegelikult parem vahend oma hügieeni eest hoolitsemiseks?
Erinevate pesu- ja hügieenivahendite valik pole kunagi olnud suurem ja mitmekesisem kui kaasaegses tarbimisühiskonnas. Ühelt poolt tähendab see suuremat valikuvabadust, mis on iseenesest igati positiivne, teisalt aga muudab valiku tegemise keerulisemaks. Selleks, et teha kaalutletud ja hästi informeeritud valikut tuleb tarbijal orienteeruda tohutus infomahus, mis hõlmab teemasid alates keemiast ja dermatoloogiast kuni keskkonnahoiuni. Proovides seda valikut lihtsamaks teha, võrdleme järgnevalt mõningaid selliseid aspekte kahe enamlevinud kehapesuvahendi – dušigeeli ja loodusliku koostisega seebi näitel.
Looduslik kehaseep
Looduslik seep on seebikivi ehk naatriumhüdroksiidi (sodium hydroxide) ja looduslikku päritolu taimsete õlide või loomsete rasvade baasil valmistatud traditsiooniline puhastusvahend. Seep on maailm vanim puhastusvahend, mille valmistamise ja kasutamise ajalugu ulatub aastatuhandete taha. Käesolevas artiklis kasutame mõistet looduslik seep traditsioonilise seebi sünonüümina eristamaks seda sünteetilisest seebist.
Dušigeel
Dušigeel on peamiselt kehapesemiseks mõeldud vedel pesuvahend, mis on valmistatud sünteetilise puhastusaine baasil (enamasti erinevad sulfaadid). Põhimõtteliselt on dušigeel koostiselt sarnane sünteetilise seebiga, kuid on madalama ph tasemega ning sisaldab muude koostisainete hulgas täiendavalt emulgaatoreid ja muid nahka niisutavaid ja pehmendavaid lisaaineid.
Koostis
Vaatleme lähemalt loodusliku seebi ja dušigeeli koostist juhuslikult valitud kahe toote baasil – Eestis toodetud looduslik käsitööseep ja üks tavaline laiaterbe dušigeel. Mõlemad tooted on vabalt saadaval Eesti kaubandusvõrgus.
Looduslik seep: Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Aqua
Dušigeel: Aqua, Sodium C12-13 Pareth Sulfate (*A) / Sodium Laureth Sulfate (*B), Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Sodium Chloride, Parfum, Cocamide MEA, Styrene/Acrylates Copolymer, Sodium Salicylate, Polyquaternium-7, Sodium Benzoate, Citric Acid, Tetrasodium EDTA, Glycol Distearate, Laureth-4, Sine Adipe Lac, Olea Europaea Fruit Oil, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 19140, CI 42090.
Võrdlusesse võetud looduslik seep koosneb kõigest kahest koostisainest – seebistatud kookosõlist ja veest (seebi valmistamiseks kasutatud naatriumhüdroksiid ei ole pakendile märgitud, sest valmistoode seda ei sisalda ning kogu naatriumhüdroksiid kasutatakse valmistamise käigus ära).
Dušigeeli koostises on kokku 26 erinevat koostisosa, millest enamus on sünteetilist päritolu. Üle poole dušigeeli koostisest moodustab tavaline vesi. Ülejäänud koostisosade seas on puhastusained, vahuained, lõhna- ja värvained, säilitusained, emulgaatorid ja niisutusained. Koostisosade seast torkab silma ka mitu küsitava või tõestatud kahjuliku toimega ainet (Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Styrene/Acrylates Copolymer, Polyquaternium-7, Tetrasodium EDTA, Laureth-4, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, CI 19140, CI 42090), mis võivad suurema koguse juures olla allergeense või toksilise mõjuga (1, 2).
Nahasõbralikkus
Looduslik seep on aluselise pH tasemega (ph tase vahemikus 8-10). Kuna nahk ise aga on kergelt happelise pH tasemega, siis võib kõrge aluselise koostisega seep mõjuda nahale kuivatavalt. Dušigeel seevastu on nahasõbralikuma neutraalse pH tasemega. Kuid pH tase üksinda ei indikeeri veel toote nahasõbralikkust.
Külmprotsessi meetodil valmistatud looduslikud seebid on valmistatud enamasti õli ülejäägiga, mis tähendab, et nende koostises olevad taimsed õlid omavad nahka niisutavat toimet. Rääkimata looduslikest koostisosadest nagu võided, savid, ravimtaimed ja taimsed ekstraktid, mis niisutavad, toidavad ja kaitsevad nahka. Samal ajal, võttes arvesse dušigeeli lisatavaid kunstlikke lisaaineid, ei saa sugugi kindel olla, et selle üldine mõju nahale on parem kui looduslikul seebil, olgugi, et pH tase on nahasõbralikum.
Pakend
Pakendi puhul on eelkõige oluline selle keskkonna mõju, nii selle valmistamiseks kulunud resursside hulk, aga ka see, mis saab pakendist peale toote kasutamist ning kui lihtne on selle ümbertöötlemine või taaskasutusse võtmine.
Looduslik seep on enamasti pakendatud lihtsasse paberist või kartongist pakendisse, mis on kergesti taaskäideldav, paremal juhul ka biolagunev ning kodustes tingimustes komposteeritav. Väiketootjate poolt valmistatud looduslikud käsitööseebid võivad mõnikord olla saadaval ka pakendivabalt.
Dušigeeli puhul on valdavaks pakendiks plastpakendid, mis kasutaja jaoks võib olla mugav, kuid keskkonnahoiu mõttes on halvem variant kui paber või kartong. Plast on looduses lagunematu ning eeldab seetõttu ümbertöötlemistst, kusjuures ümbertöötluste arv on piiratud, sest iga ümbertöötlusega plasti kvaliteet väheneb. Ümbertöötlusesse jõuab aga vaid väike osa ringlusesse võetud plastist.
Kasutusmugavus
Kasutusmugavust arvesse võttes on tahkel seebil dušigeeli ees kindlad eelised. Tahkel kujul seep on ergonoomilisem ja käepärasem, mistõttu on seda lihtsam ja intuitiivsem kasutada (võimalik kasutada ka ühe käega). Dušigeel seevastu on kohmakas, eraldi pakendis ning vajab kasutamiseks kahte vaba kätt.
Kasutusmugavus väljendub ka kaasaskantavuses. Tahket seepi on lihtne ja mugav endaga kaasas kanda, dušigeeli puhul on see mõnevõrra keerulisem. Kui tahket seepi võib käsipagasis muretult kaasa võtta ka lennukisse, siis dušigeeli puhul kehtivad koguselised piirangud.
Puhastusvõime ja hügieenilisus
Kuna dušigeeli saab kasutada ilma otsekontakti omamata, doseerides seda otse pakendist, peetakse seda sageli hügieensemaks kui tahket seepi. Erinevad teadusuuringud on samas tõestanud, et tahke seep ei ole mitte kuidagi vähem hügieeniline. Seep toimib baktereid ja mustust siduvalt, eemaldades need nahalt koos veega. Seebi pinnale ladestuvad bakterid aga hävivad õhu käes kiiresti (väljaarvatud juhul kui seep on pidevalt märg, kuid ka selle vastu aitab seebi loputamine jooksva vee all). Tõenäosus puhastusvahendi kaudu viirustesse või nakkushaigustesse nakatuda on imepisike. Puhastusvõime ja hügieenilisuse osas puhastusvahendite vahel suuri erinevusi ega eeliseid seega pole.
Tootmine
Loodusliku koostisega seebid on sageli valmistatud väikeste partiidena ja käsitööna väiketootjate poolt. Dušigeelid seevastu on enamasti valmistatud tööstuslikult masstoodetena suurte hargmaiste korporatsioonide poolt. Üheltpoolt tagab see dušigeelile odavama hinna, teisalt on seotud suurema keskkonna mõjuga. Kohaliku väiketootja poolt valmistatud käsitööseepe tarbides aga toetad kohalikku majandust ja ettevõtlust.
Keskkonnamõjud
Koostise ja pakendi kõrval ei saa tähelepanuta jätta ka üldist keskkonnamõju ehk toodete ökoloogilist jalajälge. Tootmistegureid arvesse võttes on väiksema keskkonnamõjuga tõenäoliselt ikkagi väiketootja poolt käsitööna valmistatud looduslik seep ning oluliselt suurema mõjuga dušigeel (juba üksnes suurema hulga koostisainete tõttu).
Oluline on ka tootes sisalduv vee kogus. Suurem vee sisaldus teeb toote raskemaks, mistõttu kulub toote transpordile rohkem resursse. Kuna dušigeel sisaldab tunduvalt rohkem vett kui tahked seebid, siis tuleb ka selle aspekti puhul tunnistada tahke seebi paremust.
Ka kasutuskordade arvu poolest on tahke seep üldjuhul pikema kestvusega kui sama kogus dušigeeli. Vedela formaadi tõttu kipume dušigeeli ülekasutama, mistõttu on ka raiskamine suurem, mis tähendab ka suuremat mõju keskkonnale.
Kokkuvõte
Looduslike seepide üheks peamiseks eeliseks muude pesuvahendite ees on looduslik ja keskkonnasõbralik koostis. Tahke looduslik seep ei vaja keerulist pakendit ning enamasti piisab lihtsasti taaskäideldavast või biolagunevast paber- või kartongpakendist. Loodusliku seebi peamiseks puuduseks on koostisest tulenev aluseline pH tase. Selle miinuse korvab aga looduslike seepide koostises olevad eeterlikud õlid, taimsed ürdid ja mineraalsed savid, mis niisutavad, toidavad ja kaitsevad nahka.
Dušigeeli peamiseks puuduseks võrreldes tahkete seepidega on oluliselt suurem ökoloogiline jalajälg, mis tuleneb peamiselt dušigeeli vedelast formaadist ja suurest vee sisaldusest. Suur vee sisaldus teeb toote raskemaks, mistõttu suurenab transpordi kulu. Samuti tähendab suur vee sisaldus vajadust lisada tootesse säilitusaineid pikendamaks toote eluiga. Vedela formaadi tõttu on dušigeelid enamasti pakendatud plastpakendisse, mis jällegi pole kuigi keskkonnasõbralikud. Lisaks eelnevale on problemaatiline ka paljude erinevte sünteetiliste lisaainete kasutamine dušigeelide koostises, millest mõned võivad olla kahjuliku mõjuga nii organismile kui ka looduskeskkonnale. Samuti ei ole kuigi hästi teada erinevate sünteetiliste ainete koostoime ja pikaaegne mõju.
Dušigeeli peamiseks eeliseks on mahedam (neutraalse või veidi happelise pH tasemega) koostis, mis on naha sõbralikum kui seebi aluseline koostis. Samas, võttes arvesse dušigeeli lisatavaid kunstlikke lisaaineid, ei saa sugugi kindel olla, et dušigeeli üldine mõju nahale on parem kui looduslikul seebil. Mõnikord tuuakse dušigeeli eelisena välja ka selle parem hügieenilisus, sest erinevalt tahkest seebist on dušigeel kasutamisel suletud pakendis ning seetõttu kaitstud bakterite eest. Kodustes tingimustes ei oma see aspekt tegelikult erilist tähtsust, kuid võib siiski mõne jaoks olla piisavalt oluline kriteerium eelistamaks dušigeeli tahkele seebile.
Seega eelistades dušigeelile looduslikku tahket seepi väldid asjatut ja liigset kokkupuudet erinevate sünteetiliste ühenditega, aitad säästa keskkonda ning toetad väiketootmist.
(1) EWG Skin Deep andmebaas. https://www.ewg.org/skindeep/
(2) PubChem andmebaas. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/
Jaga seda artiklit: