Looduslik seep vs sünteetiline seep vs dušigeel

Looduslik seep vs sünteetiline seep vs dušigeel

Looduslik seep, sünteetiline seep või dušigeel – milline on parim vahend oma keha ja hügieeni eest hoolitsemiseks ja miks? Võrdleme omavahel erinevaid pesuvahendeid ning toome välja loodusliku seebi eelised teiste pesuvahendite ees.

Erinevate pesu- ja hügieenivahendite valik pole kunagi olnud suurem ja mitmekesisem kui kaasaegses tarbimisühiskonnas. Ühelt poolt tähendab see suuremat valikuvabadust, mis on iseenesest igati positiivne, teisalt aga muudab valiku tegemise keerulisemaks. Selleks, et teha kaalutletud ja hästi informeeritud valikut tuleb tarbijal orienteeruda tohutus infomahus, mis hõlmab teemasid alates keemiast ja dermatoloogiast kuni keskkonnahoiuni. Proovides seda valikut lihtsamaks teha, võrdleme järgnevalt mõningaid selliseid aspekte enamlevinud hügieeni- ja pesuvahendite (looduslik seep, sünteetiline seep ja dušigeel) puhul.

Looduslik seep

Looduslik seep on seebikivi ehk naatriumhüdroksiidi (sodium hydroxide) ja looduslikku päritolu taimsete õlide või loomsete rasvade baasil valmistatud traditsiooniline puhastusvahend. Seepi on maailm vanim puhastusvahend, milla valmistamise ja kasutamise ajalugu ulatub aastatuhandete taha. Käesolevas artiklis kasutame mõistet looduslik seep traditsioonilise seebi sünonüümina eristamaks seda sünteetilisest seebist.

Sünteetiline seep

Sünteetiline seep on loodusliku seebi edasiarendus, olles tegelikult seebilaadne toode (inglise keeles nimetatakse selliseid seepe sihilikult erinevate terminitega nagu cleansing bar, beauty bar jne, et eristada neid looduslikust seebist) ning on valmistatud sünteetilise pesuaine baasil (enamasti erinevad sulfaadid nagu sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, ammonium lauryl sulfate). Siia hulka kuuluvad enamus tööstuslikult valmistatud nii-öelda laiatarbe seepe (Dove, Palmolive, Nivea, Fa jne). Sünteetiline seep võib olla nii tahkel kui ka vedelal kujul.

Dušigeel

Dušigeel on peamiselt kehapesemiseks mõeldud vedel pesuvahend, mis on samuti valmistatud sünteetilise puhastusaine baasil (nagu sünteetilise seebi puhul on dušigeelides kasutatavateks puhastusaineteks enamasti erinevad sulfaadid). Põhimõtteliselt on dušigeel koostiselt sarnane sünteetilise seebiga, kuid on madalama ph tasemega ning sisaldab muude koostisainete hulgas täiendavalt emulgaatoreid ja muid nahka niisutavaid ja pehmendavaid lisaaineid.

Koostis

Vaatleme lähemalt loodusliku seebi, sünteetilise seebi ja dušigeeli koostisaineid. Selleks oleme valinud välja juhuslikud neli toodet – Eestis toodetud looduslik käsitööseep kookosõliga, sünteetiline tahke seep, sünteetiline vedelseep ja dušigeel.

Looduslik tahke seep: Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Aqua

Sünteetiline tahke seep: Sodium Tallowate, Sodium Cocoate, Aqua, Glycerin, Parfum, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Octyldodecanol, Sodium Thiosulfate, Sodium Chloride, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate, Disteardimonium Hectorite, Methyl Benzoate, Benzyl Alcohol, Limonene, CI 77891.

Sünteetiline vedelseep: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Panthenol, Glyceryl Glucoside, Octyldodecanol, Sodium Chloride, Citric Acid, Styrene/Acrylates Copolymer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Helianthus Annuus Seed Oil, Sodium Benzoate, Linalool, Limonene, Geraniol, Citronellol, Benzyl Alcohol, Parfum.

Dušigeel: Aqua, Sodium C12-13 Pareth Sulfate (*A) / Sodium Laureth Sulfate (*B), Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Sodium Chloride, Parfum, Cocamide MEA, Styrene/Acrylates Copolymer, Sodium Salicylate, Polyquaternium-7, Sodium Benzoate, Citric Acid, Tetrasodium EDTA, Glycol Distearate, Laureth-4, Sine Adipe Lac, Olea Europaea Fruit Oil, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 19140, CI 42090.

Neljast toodud näitest on kõige lihtsama koostisega looduslik seep, sisaldades kõigest kahte koostisainet – seebistatud kookosõli ja vesi (seebi valmistamiseks kasutatud naatriumhüdroksiid ei ole pakendile märgitud, sest valmistoode seda ei sisalda ning kogu naatriumhüdroksiid kasutatakse valmistamise käigus ära).

Veidi keerulisema koostisega on sünteetiline tahke seep. Lisaks seebistatud kookosõlile ja veele on selle valmistamiseks kasutatud loomset päritolu rasva ja sellest saadud glütseriini ning mitmeid sünteetilisi aineid, sealhulgas emulgaatorid, kelaadid, säilitusained, värviaine ja parfüüm, millest mõned on potentsiaalselt allergeense, kantserogeense või toksilise toimega (EDTA, Methyl Benzoate, Benzyl Alcohol, CI 77891)(1, 2).

Sünteetiline vedelseep on valmistatud naatriumlaurüülsulfaadi (Sodium Lauryl Sulphate – SLS) ja polüetüleenglükooli (PEG) derivaatide baasil, mis on samuti teaduslikult tõestatud allergeense ja toksilise toimega (SLS seejuures ka organismi ladestuv)(1, 2).

Kõige keerulisema ja pikema koostisainete loeteluga on dušigeel. Ühtlasi on dušigeelis ka kõige rohkem küsitava või tõestatud kahjuliku toimega aineid (allergeenid, toksilise või kantserogeense toimega ained)(Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Styrene/Acrylates Copolymer, Polyquaternium-7, Tetrasodium EDTA, Laureth-4, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, CI 19140, CI 42090)(1, 2).

Pakend

Pakendi puhul on eelkõige oluline selle keskkonna mõju, nii selle valmistamiseks kulunud resursside hulk, aga ka see, mis saab pakendist peale toote kasutamist ning kui lihtne on selle ümbertöötlemine või taaskasutusse võtmine.

Looduslik seep on enamasti pakendatud lihtsasse paberist või kartongist pakendisse, mis on kergesti taaskäideldav, paremal juhul ka biolagunev ning kodustes tingimustes komposteeritav. Väiketootjate poolt valmistatud looduslikud käsitööseebid võivad mõnikord olla saadaval ka pakendivabalt.

Tööstuslikult valmistatud sünteetilised seebid on valdavalt samuti pakendatud paberist või kartongist pakendisse, kuid need ei pruugi olla päris sama keskkonnasõbralikud kui pakendid, mida kasutatakse looduslike seepide puhul (erinevus kasutatavates trükivärvides, pakendi koostises jmt). Paberist ja kartongist pakendi kõrval leidub paraku hulgaliselt ka plastpakendisse pakendatud sünteetilisi seepe. Ka vedelseep on enemasti pakendatud just plastpakendisse.

Dušigeeli puhul on valdavaks pakendiks plastpakendid, mis kasutaja jaoks võib olla mugav, kuid on siiski halvem kui paber või kartong. Plastpakend eeldab ümbertöötlust, kusjuures ümbertöötluste arv on piiratud, sest iga ümbertöötlusega plastiku kvaliteet väheneb. Looduslikul teel plastiku lagunemine võib aega võtta sadu aastaid.

Kasutusmugavus

Kasutusmugavust arvesse võttes on tahkel seebil kindlad eelised vedelseebi ja dušigeeli ees. Tahke seep on ergonoomilisem ja käepärasem, mistõttu on seda lihtsam ja intuitiivsem kasutada (võimalik kasutada ka ühe käega). Vedelseep ja dušigeel on kohmakad ja vajavad kasutamiseks kahte vaba kätt.

Kasutusmugavus väljendub ka kaasaskantavuses. Tahket seepi on lihtne ja mugav endaga kaasas kanda, vedelseebi ja dušigeeli puhul on see mõnevõrra keerulisem. Kui tahket seepi võib käsipagasis muretult kaasa võtta ka lennukisse, siis vedelseebi ja dušigeeli puhul kehtivad koguselised piirangud.

Puhastusvõime ja hügieenilisus

Kuna vedelseepi saab kasutada ilma otsekontakti omamata, doseerides seda spetsiaalse ühekordse või taaskasutatava anuma abil, peetakse seda sageli hügieensemaks vahendiks kui tahket seepi. Erinevad teadusuuringud on samas tõestanud, et tahke seep ei ole mitte kuidagi vähem hügieeniline kui vedelseep. Seep toimib baktereid ja mustust siduvalt, eemaldades need nahalt koos veega. Seebi pinnale ladestuvad bakterid aga hävivad õhu käes kiiresti (väljaarvatud juhul kui seep on pidevalt märg, kuid ka selle vastu aitab seebi loputamine jooksva vee all). Tõenäosus puhastusvahendi kaudu viirustesse või nakkushaigustesse nakatuda on imepisike. Puhastusvõime ja hügieenilisuse osas puhastusvahendite vahel suuri erinevusi ega eeliseid seega pole.

Mõju keskkonnale

Koostise ja pakendi kõrval ei saa tähelepanuta jätta ka üldist keskkonnamõju ehk iga toote ökoloogilist jalajälge, mille alusel on kõige väiksema keskkonnamõjuga kahtlemata looduslik seep, kuna see on valmistatud looduslikest koostisainetest (millel üldjuhul puudub keskkonda saastav mõju) ning on pakendatud taaskäideldavasse pakendisse.

Tootmistegureid arvesse võttes on kõige väiksema keskkonnamõjuga tõenäoliselt väiketootja poolt käsitööna valmistatud looduslik seep. Oluliselt suurema mõjuga on tööstuslikult valmistatud sünteetiline seep ning kõige suurema mõjuga dušigeel (rohkem koostisaineid). Oluline on ka tootes sisalduv vee kogus. Suurem vee sisaldus teeb toote raskemaks, mistõttu kulub toote transpordile rohkem resursse. Kuna dušigeel sisaldab tunduvalt rohkem vett kui tahked seebid, siis tuleb ka selle aspekti puhul tunnistada tahke seebi paremust.

Ka kasutuskordade arvu poolest on tahke seep üldjuhul pikema kestvusega kui sama kogus vedelseepi või dušigeeli. Vedela formaadi tõttu kipume dušigeeli ja vedelat seepi ülekasutama, mistõttu on ka raiskamine suurem, mis tähendab ka suuremat mõju keskkonnale.

Kokkuvõte

Looduslike seepide üheks peamiseks eeliseks muude pesuvahendite ees on looduslik ja keskkonnasõbralik koostis. Tahke looduslik seep ei vaja keerulist pakendit ning enamasti piisab lihtsasti taaskäideldavast või biolagunevast paber- või kartongpakendist. Loodusliku seebi peamiseks puuduseks on koostisest tulenev aluseline ph tase (ph tase vahemikus 8-10). Selle miinuse korvab aga looduslike seepide koostises olevad eeterlikud õlid, taimsed ürdid ja mineraalsed savid, mis niisutavad, toidavad ja kaitsevad nahka. Parima toimega on seejuures külmprotsessi meetodil ja taimsete õlide baasil väiketootja poolt valmistatud looduslikud seebid.

Dušigeeli peamiseks puuduseks võrreldes tahkete seepidega on oluliselt suurem ökoloogiline jalajälg, mis tuleneb peamiselt dušigeeli vedelast formaadist ja suurest vee sisaldusest. Suur vee sisaldus teeb toote raskemaks, mistõttu suurenab transpordi kulu. Samuti tähendab suur vee sisaldus vajadust lisada tootesse säilitusaineid pikendamaks toote eluiga. Vedela formaadi tõttu on dušigeelid enamasti pakendatud plastpakendisse, mis jällegi pole kuigi keskkonnasõbralikud. Lisaks eelnevale on problemaatiline ka paljude erinevte sünteetiliste lisaainete kasutamine dušigeelide koostises, millest mõned võivad olla kahjuliku mõjuga nii organismile kui ka looduskeskkonnale. Samuti ei ole kuigi hästi teada erinevate sünteetiliste ainete koostoime ja pikaaegne mõju.

Dušigeeli peamiseks eeliseks on mahedam (neutraalse või veidi happelise ph tasemega) koostis, mis on naha sõbralikum kui seebi aluseline koostis. Samas, võttes arvesse dušigeeli lisatavaid kunstlikke lisaaineid, ei saa sugugi kindel olla, et dušigeeli üldine mõju nahale on parem kui looduslikul seebil. Mõnikord tuuakse vedelseebi ja dušigeeli eelisena välja ka nende parem hügieenilisus, sest erinevalt tahkest seebist on dušigeel ja vedelseep kasutamisel suletud pakendis ning seetõttu kaitstud bakterite eest. Kodustes tingimustes ei oma see aspekt tegelikult erilist tähtsust, kuid võib siiski mõne jaoks olla piisavalt oluline kriteerium eelistamaks vedelseepi või dušigeeli tahkele seebile.

Sünteetiline tahke seep jääb oma eeliste ja miinustega loodusliku seebi ja dušigeeli vahele. See on küll väiksema keskkonnamõjuga kui dušigeel, kuid sisaldades mitmeid sünteetilisi koostisaineid, siiski mitte võrdväärne loodusliku seebiga.

Kasutades looduslikku tahket seepi väldid asjatut ja liigset kokkupuudet erinevate sünteetiliste ühenditega, aitad säästa keskkonda ning toetad väiketootmist. Loodetavasti on sellest piisav, et veenda sind loodusliku koostisega tahke seebi eelistes teiste pesuvahendite ees.

(1) EWG Skin Deep andmebaas. https://www.ewg.org/skindeep/
(2) PubChem andmebaas. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/

Jaga seda artiklit:

Lisa kommentaar