Looduslik seep vs sünteetiline seep vs dušigeel

Looduslik seep vs sünteetiline seep vs dušigeel

Looduslik seep, sünteetiline seep või dušigeel – milline on parim vahend oma keha ja hügieeni eest hoolitsemiseks ja miks? Võrdleme omavahel erinevaid pesuvahendeid ning toome välja nende peamised eelised ja miinused.

Looduslik seep

Looduslik seep on seebikivi ehk naatriumhüdroksiidi (sodium hydroxide) ja looduslikku päritolu taimsete õlide või loomsete rasvade baasil valmistatud pesuvahend nagu seda traditsiooniliselt juba sajandeid valmistatud on. Kusjuures kunstlikke lisaaineid kasutatakse minimaalselt või üldse mitte. Looduslikud seebid on enamasti tahkel kujul, sisaldades minimaalselt vett. Lisaainetena võib koostises olla erinevaid taimseid eeterlikke õlisid, ürte, mineraalseid savisid jmt. Enamus looduslikke seepe on valmistatud käsitööna väiketootjate poolt.

Sünteetiline seep

Sünteetiline seep on loodusliku seebi edasiarendus, olles tegelikult seebilaadne toode (inglise keeles nimetatakse selliseid seepe sihilikult erinevate terminitega nagu cleansing bar, beauty bar jne, et eristada neid looduslikust seebist) ning on valmistatud sünteetilise pesuaine baasil (enamasti erinevad sulfaadid nagu sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, ammonium lauryl sulfate). Siia hulka kuuluvad enamus tööstuslikult valmistatud nii-öelda laiatarbe seepe (Dove, Palmolive, Nivea, Fa jne). Sünteetiline seep võib olla nii tahkel kui ka vedelal kujul.

Dušigeel

Dušigeel on peamiselt kehapesemiseks mõeldud vedel pesuvahend, mis on valmistatud sünteetilise puhastusaine baasil. Põhimõtteliselt on dušigeel koostiselt sarnane sünteetilise seebiga, kuid on madalama ph tasemega ning sisaldab muude koostisainete hulgas emulgaatoreid ja muid nahka niisutavaid ja pehmendavaid lisaaineid. Dušigeelid koosnevad kuni 50% ulatuses ühest või enamast pindaktiivsest puhastusainest (nagu sünteetilise seebi puhul on dušigeelides kasutatavateks puhastusaineteks enamasti sulfaadid), veest ning muudest ainetest nagu paksendajad, säilitusained, emulgaatorid ning lõhna- ja värviained.

Koostis

Vaatleme lähemalt loodusliku seebi, sünteetilise seebi ja dušigeeli koostisaineid. Selleks oleme valinud välja juhuslikud neli toodet – Eestis toodetud looduslik käsitööseep kookosõliga, sünteetiline tahke seep, sünteetiline vedelseep ja dušigeel.

Looduslik tahke seep: Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Aqua

Sünteetiline tahke seep: Sodium Tallowate, Sodium Cocoate, Aqua, Glycerin, Parfum, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Octyldodecanol, Sodium Thiosulfate, Sodium Chloride, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate, Disteardimonium Hectorite, Methyl Benzoate, Benzyl Alcohol, Limonene, CI 77891.

Sünteetiline vedelseep: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Panthenol, Glyceryl Glucoside, Octyldodecanol, Sodium Chloride, Citric Acid, Styrene/Acrylates Copolymer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Helianthus Annuus Seed Oil, Sodium Benzoate, Linalool, Limonene, Geraniol, Citronellol, Benzyl Alcohol, Parfum.

Dušigeel: Aqua, Sodium C12-13 Pareth Sulfate (*A) / Sodium Laureth Sulfate (*B), Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Sodium Chloride, Parfum, Cocamide MEA, Styrene/Acrylates Copolymer, Sodium Salicylate, Polyquaternium-7, Sodium Benzoate, Citric Acid, Tetrasodium EDTA, Glycol Distearate, Laureth-4, Sine Adipe Lac, Olea Europaea Fruit Oil, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 19140, CI 42090.

Neljast toodud näitest on kõige lihtsama koostisega looduslik seep, sisaldades kõigest kahte koostisainet – kookosõli ja vesi. Seebi valmistamiseks kasutatud naatriumhüdroksiid ei ole pakendile märgitud, sest valmistoode seda ei sisalda (kogu naatriumhüdroksiid kasutatakse valmistamise käigus ära).

Veidi keerulisema koostisega on sünteetiline tahke seep. Lisaks seebistatud kookosõlile ja veele on selle valmistamiseks kasutatud loomset päritolu rasva ja sellest saadud glütseriini ning mitmeid sünteetilisi aineid, sealhulgas emulgaatorid, kelaadid, säilitusained, värviaine ja parfüüm, millest mitmed on tõestatud allergeenid, kantserogeense või toksilise toimega ained (EDTA, Octyldodecanol, Methyl Benzoate, Benzyl Alcohol, CI 77891).

Sünteetiline vedelseep on valmistatud naatriumlaurüülsulfaadi (Sodium Lauryl Sulphate – SLS) ja polüetüleenglükooli (PEG) derivaatide baasil, mis on samuti teaduslikult tõestatud allergeense ja toksilise toimega (SLS seejuures ka organismi ladestuv).

Kõige keerulisema ja pikema koostisainete loeteluga on dušigeel. Ühtlasi on dušigeelis ka kõige rohkem küsitava või tõestatud kahjuliku toimega aineid (allergeenid, toksilise või kantserogeense toimega ained)(Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Styrene/Acrylates Copolymer, Polyquaternium-7, Tetrasodium EDTA, Laureth-4, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, CI 19140, CI 42090).

Pakend

Looduslik seep on enamasti pakendatud keskkonnasõbralikku paberist või kartongist pakendisse, mis on lihtsasti taaskäideldav, paremal juhul koguni biolagunev ning kodustes tingimustes komposteeritav. Väiketootja poolt valmistatud looduslikud käsitööseebid võivad mõnikord olla saadaval ka täiesti ilma pakendita.

Tööstuslikult valmistatud sünteetilised seebid on valdavalt samuti pakendatud paberist või kartongist pakendisse, kuid need ei pruugi olla päris sama keskkonnasõbralikud kui pakendid, mida kasutatakse looduslike seepide puhul (erinevus kasutatavates trükivärvides, pakendi koostises jmt). Paber ja kartong pakendi kõrval leidub paraku hulgaliselt ka plastpakendisse pakendatud seepe. Ka vedelseep on enemasti pakendatud just plastpakendisse.

Dušigeeli puhul on valdavaks pakendiks plastpakendid, mis kasutaja jaoks võib olla mugav, kuid keskkonnasõbralikkuse seisukohalt on see siiski halvem kui paber või kartong. Plastpakend eeldab ümbertöötlust, kusjuures ümbertöötluste arv on piiratud, sest iga ümbertöötlusega plastiku kvaliteet väheneb. Looduslikul teel plastiku lagunemine aga võib aega võtta sadu aastaid.

Kasutusmugavus

Kasutusmugavust arvesse võttes on tahkel seebil kindlad eelised vedelseebi ja dušigeeli ees. Tahke seep on ergonoomilisem ja käepärasem, mistõttu on seda ka lihtsam kasutada (võimalik kasutada ka ühe käega). Vedelseep ja dušigeel on kohmakad ja vajavad kasutamiseks kahte vaba kätt. Tahket seepi on ka lihtne ja mugav endaga kaasas kanda. Vedelseebi ja dušigeeli puhul on see mõnevõrra raskem. Kui tahket seepi võib käsipagasis muretult kaasa võtta ka lennukisse, siis vedelseebi ja dušigeeli puhul kehtivad koguselised piirangud.

Puhtus ja hügieenilisus

Vedelseebi ühe peamise eelisena tahke seebi ees on traditsiooniliselt välja toodud selle parem hügieenilisus. Erinevalt tahkest seebist puudub vedelseebil kasutades otsekontakt saastunud pinnaga (vedelseepi doseeritakse spetsiaalse ühekordse või taaskasutatava anuma abil). Tahke seebi puhul on aga otsekontakt vältimatu (näiteks mustade käte pesemine seebiga). Seetõttu tekib tahke seebi puhul õigustatult küsimus selle hügieenilisuses, eriti kui ühte ja sama seepi kasutab korraga rohkem inimesi.

Erinevad teadusuuringud on samas tõestanud, et tahke seep ei ole kuidagi vähem hügieeniline kui vedelseep. Seebi koostises olevad pindaktiivsed puhastusained toimivad baktereid ja mustust siduvalt, eemaldades need nahalt koos veega. Seebi pinnale ladestuvad bakterid aga hävivad õhu käes kiiresti (väljaarvatud juhul kui seep on pidevalt märg, kuid ka selle vastu aitab seebi loputamine jooksva vee all). Seega tõenäosus seebi kaudu viirustesse või nakkushaigustesse nakatuda on imepisike.

Mõju keskkonnale

Koostise ja pakendi kõrval ei saa tähelepanuta jätta ka üldist keskkonnamõju ehk iga toote ökoloogilist jalajälge. Koostise ja pakendi alusel on kõige väiksema keskkonnamõjuga looduslik seep, kuna see on valmistatud looduslikest koostisainetest (millel üldjuhul puudub keskkonda saastav mõju) ning on pakendatud 100% taaskäideldavasse pakendisse. Teisel kohal on sünteetiline seep ning kolmandal dušigeel.

Tootmistegureid arvesse võttes on järjekord sama. Kõige väiksema keskkonnamõjuga on väiketootjate poolt käsitööna valmistatud looduslik seep, oluliselt suurema mõjuga tööstuslikult valmistatud sünteetiline seep ning kõige suurema mõjuga dušigeel. Oluline on ka tootes sisalduv vee kogus. Suurem vee sisaldus teeb toote raskemaks, mistõttu kulub toote transpordile rohkem resursse. Kuna dušigeel sisaldab tunduvalt rohkem vett kui tahked seebid, siis tuleb ka selle aspekti puhul tunnistada tahke seebi paremust.

Ka kasutuskordade arvu poolest on tahke seep üldjuhul pikema kestvusega kui sama kogus vedelseepi või dušigeeli. Vedela formaadi tõttu kipume dušigeeli ja vedelat seepi ülekasutama, mistõttu on ka raiskamine suurem, mis tähendab ka suuremat mõju keskkonnale.

Kokkuvõte

Looduslike seepide üheks peamiseks eeliseks muude pesuvahendite ees on looduslik ja keskkonnasõbralik koostis. Tahke looduslik seep ei vaja keerulist pakendit ning enamasti piisab loodussõbralikust ja lihtsasti taaskäideldavast või biolagunevast paber- või kartongpakendist. Loodusliku seebi peamiseks puuduseks on koostisest tulenev aluseline ph tase (ph tase vahemikus 8-10). Selle miinuse korvab aga looduslike seepide koostises olevad eeterlikud õlid, taimsed ürdid ja mineraalsed savid, mis niisutavad, toidavad ja kaitsevad nahka. Parima toimega on seejuures külmprotsessi meetodil ja taimsete õlide baasil väiketootja poolt valmistatud looduslikud seebid.

Dušigeeli peamiseks puuduseks võrreldes tahkete seepidega on oluliselt suurem ökoloogiline jalajälg, mis tuleneb peamiselt dušigeeli vedelast formaadist ja suurest vee sisaldusest. Suur vee sisaldus teeb toote raskemaks, mistõttu suurenab transpordi kulu. Samuti tähendab suur vee sisaldus vajadust lisada tootesse säilitusaineid pikendamaks toote eluiga. Vedela formaadi tõttu on dušigeelid enamasti pakendatud plastpakendisse, mis jällegi pole kuigi keskkonnasõbralikud. Lisaks eelnevale on problemaatiline ka paljude erinevte sünteetiliste lisaainete kasutamine dušigeelide koostises, millest mõned võivad olla kahjuliku mõjuga nii organismile kui ka looduskeskkonnale. Samuti ei ole kuigi hästi teada erinevate sünteetiliste ainete koostoime ja pikaaegne mõju.

Dušigeeli peamiseks eeliseks on mahedam (neutraalse või veidi happelise ph tasemega) koostis, mis on naha sõbralikum kui seebi aluseline koostis. Samas, võttes arvesse dušigeeli lisatavaid kunstlikke lisaaineid, ei saa sugugi kindel olla, et dušigeeli üldine mõju nahale on parem kui looduslikul seebil. Mõnikord tuuakse vedelseebi ja dušigeeli eelisena välja ka nende parem hügieenilisus, sest erinevalt tahkest seebist on dušigeel ja vedelseep kasutamisel suletud pakendis ning seetõttu kaitstud bakterite eest. Kodustes tingimustes see aspekt tegelikult väga ei päde, kuid võib siiski mõne jaoks olla piisavalt oluline kriteerium eelistamaks vedelseepi või dušigeeli tahkele seebile.

Sünteetiline tahke seep jääb oma eeliste ja miinustega loodusliku seebi ja dušigeeli vahele. See on küll väiksema keskkonnamõjuga kui dušigeel, kuid sisaldades mitmeid sünteetilisi koostisaineid, siiski mitte võrdväärne loodusliku seebiga.

Jaga seda artiklit:

Lisa kommentaar

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Lisa ennast ootenimekirja We will inform you when the product arrives in stock. Just leave your valid email address below.
Email Quantity We won't share your address with anybody else.
×
×

Ostukorv